Alloksan ile diyabet oluşturulmuş tavşanlarda resveratrolün endotel fonksiyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of resveratrol on endothelial function in alloxan-induced diabetic rabbits
  1. Tez No: 411986
  2. Yazar: MEHMET BİLGEHAN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda, diyabet giderek yaygınlaşan vasküler komplikasyonlarla seyreden metabolik bir hastalıktır. Diyabet, koroner kalp hastalığı ve ateroskleroza yakalanma riskini arttıran en önemli nedenlerden biri olarak görülmektedir. Epidemiyolojik çalışmalar, orta derecede kırmızı şarap tüketimiyle diyabet de dahil kalp-damar hastalıklarından ölüm oranının belirgin bir şekilde azaldığını göstermektedir. Kırmızı şarabın biyoaktif maddelerinden olan resveratrol, damar endotel reaktivitesi ve nitrik oksit oluşumu ve antioksidan kapasiteyi arttırıcı fakat oksidatif stresi azaltıcı etkiler taşımaktadır. Resveratrolün diyabet gelişimi ve onun sonucu ortaya çıkan vasküler komplikasyonlar üzerindeki etkisi henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmada resveratrolün kontrol tavşanlar, alloksan ile (100 mg/kg) diyabet yapılan tavşanlar, aynı anda yüksek doz 50 mg/kg resveratrol içen diyabetik tavşanlar ile önceden düşük doz (5 mg/kg) resveratrol ve yüksek doz resveratrol içirilen tavşanlar üzerinde asetilkolin gevşeme ve fenilefrin kasılma fonksiyonları üzerine olan etkisi incelenmiştir. Ayrıca 30 dakikalık indometazin ve L-Nitro Arjinin inkübasyonları ile gevşeme ve kasılmadaki değişiklikler kaydedilmiştir. Çalışma sürecinde deney gruplarına ait kan-şeker ölçümleri içtikleri içme suyu ve resveratrol içeren içme suyu miktarları ile çalışma öncesi ağırlıkları kaydedilmiştir. Yapılan in-vitro çalışmalar ve hazırlanan grafiklerde de belirtildiği üzere, aynı anda resveratrol içirilmiş diyabetik tavşanların asetilkoline olan duyarlılığı diyabetik tavşanlara göre daha fazla, fenilefrine olan duyarlılığı daha azdır. Bu sonuçlar eşiğinde resveratrolün vasküler sistem üzerinde gevşetici ve kasılmayı engelleyici etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca aynı deney düzeneklerinde indometazinin gevşemeye olan sinerjik etkisi, L-Nitro Argininin ise gevşemeyi büyük oranda inhibe ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disorder and is characterized by vascular complications which have become more prevalent in both developed and developing societies. Also diabetes mellitus has been regarded as one of the major factors contributing to the risk of coronary heart disease and atherosclerosis. Epidemiological studies demonstrate that average consumption of red wine causes a prominent decrease in the mortality rate of cardiovascular diseases including diabetes mellitus. As one of the bioactive components of red wine, resveratrol attenuates oxidative stress and augments anti-oxidant potential by increasing nitric oxide formation and vascular endothelial reactivity. However the effects of resveratrol on development of diabetes mellitus and its vascular complications have not been investigated yet. The present study investigates the effects of resveratrole on the acetylcholinic contraction and phenylephrinic relaxation on control rabbits, which were made diabetic by alloxane (100 mg/kg), diabetic rabbits which took high dose (50 mg/kg) resveratrole simultaneously and rabbits which drank high dose resveratrole after taking a low dose (5 mg/kg). Also the alterations in contraction and relaxation functions pursued by 30-minute-long indomethacine and L-Nitro arginin incubations are recorded. Moreover the following related to experiment groups are registered: blood glucose levels, weights preceding the study, amounts of drinking water with and without resveratrole. As indicated by in-vitro studies and graphics, diabetic rabbits that consumed resveratrol have become more sensitive to acetylcholine and less sensitive to phenylephrine when compared to non-diabetic rabbits which took resveratrol simultaneously. These findings confirm that resveratrol causes relaxation of vascular system and inhibits its contraction. The same experimental studies also point out that indomethacin acts synergistically with resveratrol whereas L-Nitro-Arginine inhibits its relaxing effects on vascular system.