Polikistik over sendromu olan hastalarda epikardial yağ dokusu kalınlığının metabolik sendrom parametreleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between epicardial adipose tissue thickness and metabolic syndrome parameters in patients with polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 236441
  2. Yazar: ÖZGÜR ARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.BÜLENT TIRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), kadınlarda hiperandrojenik kronik anovulasyon ile karakterize olan heterojen bir endokrinopatidir. Patofizyolojisinde insülin rezistansı ve sonrasında gelişen hiperinsülineminin önemli rolü bulunmaktadır. Santral yağ birikiminin bu hastalardaki metabolik ve endokrinolojik sekellerdeki katkısı önemlidir. İnsülin rezistansı ve santral obezite, PKOS ve Metabolik Sendrom'un ortak etyopatogenezinde suçlanan faktörler olarak kabul edilmektedir. Embryolojik olarak abdominal visseral yağ dokusu ile aynı orjine sahip olan epikardiyal yağ dokusu, visseral yağ doku miktarını belirlemede kullanılabilen bir yöntemdir. Metabolik Sendrom'da abdominal visseral yağ dokusunun bir belirteci olarak kabul edilen ve çeşitli metabolik bozukluklarla korelasyonu olduğu gösterilen ekokardiyografik epikardiyal yağ dokusu kalınlığı, PKOS gibi uzun dönem metabolik komplikasyonları olan bir hastalıkta daha önce çalışılmamış bir parametredir. Bu çalışmada, PKOS'u olan hastalarda ekokardiyografi ile epikardiyal yağ doku kalınlığı belirlenmiş, bu ölçüm sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmış ve metabolik sendrom parametreleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. PKOS olan olgularda ortalama epikardiyal yağ dokusu kalınlığı; parasternal uzun aksta 6,95 ± 1,84 mm., parasternal kısa aksta 6,76 ± 1,99 mm. bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS) is a heterogeneous endocrinopathy of women characterized by chronic hyperandogenic anovulation. Insulin resistance and accompanying hyperinsulinism play an important role in the pathophysiology. The contribution of central fat accumulation over metabolic and endocrinologic sequela is quite significant in these patients. Both insulin resistance and central obesity are considered as accused factors in the common etiopathogenesis of PCOS and Metabolic Syndrome. Epicardial adipose tissue, that has a common embryological origin with abdominal visceral adipose tissue, is a method available for determining the amounts of visceral adipose tissue. Epicardial adipose tissue thickness by echocardiography, considered as a marker of abdominal visceral adipose tissue in Metabolic Syndrome and demonstrated to have a correlation with various metabolic disturbances, is a parameter that has never been studied before in such a disease like PCOS having long term metabolic complications. In this study, epicardial adipose tissue thickness of PCOS patients was determined by echocardiography; the measurements were compared with healthy controls and its relationship to metabolic syndrome parameter was assessed. In cases with PCOS, mean epicardial adipose tissue thickness was found to be 6,95 ± 1,84 mm in parasternal long axis and 6,76 ± 1,99 mm in parasternal short axis.