Yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilen olgularda anti mülleryan hormon düzeyinin kötü over yanıtını belirlemedeki tanısal değeri
The diagnostic value of amh levels in the prediction of poor ovarian response in assisted reproductive technique cycles
- Tez No: 236442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kötü ovaryen rezerv kontrollü ovaryen stimulasyon yapılan olgularda tedavi başarısını azaltmaktadır. Bu çalışmada görülme sıklığı gitikçe artan yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilen ve gonadotropinlere kötü ovaryen yanıt gösteren hastalarda AMH düzeylerinin ovaryen yanıtı ve gebelik oluşum hızını ön görmedeki etkinliğini belirlemektirÇalışmamıza Ekim ?Şubat 2009 tarihleri arasında kliniğimizde IVF tedavisi başlanan, toplam 98 primer infertil olgu prospektif olarak dahil edilmiştir. Üniversitemiz etik komitesi tarafından çalışmaya onay alındı. Kontrollü ovaryen hiperstimulasyona verilen yanıta göre 3 ve daha az oosit toplanan veya yetersiz over yanıtı nedeniyle siklusları iptal olan vakalar kötü ovaryen yanıtlı olarak tanımlandı. Ovaryen yanıt, klinik gebelik elde edilmesi ve siklus iptallerine göre olgular gruplara ayrıldı ve gruplar arasındaki hormonal, sonografik ve demografik özellikler karşılaştırıldıÇalışmamızın sonucunda kötü ovaryen yanıtlı olgularda AMH, AFS düzeyleri düşük yaş ve b FSH yüksek bulundu. Kötü ovaryen yanıtı predikte etmekte en etkin parametrenin bazal AMH düzeyleri olduğu saptandı. Kötü ovaryen yanıtın belirlemek için ROC analizinde AUC 0,89 (%95 CI 0,82-0,97) bulundu. ROC analizine göre %86 sensitivite ve %85 spesifite ile eşik değeri 0,94 ng/ml olarak belirlendi. Klinik gebelik oluşan olgularda AMH ve AFS'nin istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu, klinik gebeliği predikte etmede en etkin parametrelerin AFS ve AMH olduğu saptandı. ROC analizinde AFS ve AMH için AUC 0,74 ve 0,72 olarak bulundu. AMH ve AFS siklus iptali olan olgularda anlamlı şekilde düşük olarak saptandı ancak siklus iptalini ön görmede en etkin ve tek bağımsız değişkenin b FSH olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Poor ovarian reserve reduces the success of the outcome in women undergoing controlled ovarian hyperstimulation. Our aim is to determine the predictive value of AMH concentrations on ovarian response and pregnancy rates after a cycle of controlled ovarian hyperstimulation in patients with poor ovarian responseOur study included 98 primarily infertile patients who applied to our infertility clinic and initiated IVF treatment between October-February 2009. The study was approved by our university ethics council. Patients were identified as poor responders if only 3 or less oocytes were collected after controlled ovarian hyperstimulation, or if the cycle was cancelled due to insufficient ovarian response following treatment. Patients were then divided into subgroups in accordance with their response, and the occurrence of clinical pregnancy and cycle cancellation. Hormonal, sonographic and demographic data were then compared between groupsOur study concluded that, patients demonstrating poor response to ovarian stimulation had lower AMH levels, decreased AFC (antral follicle count), were older and hence had higher bFSH levels. Logistic regression revealed that the best parameter for predicting poor ovarian response was AMH. ROC analysis used to identify poor ovarian response resulted in an AUC value of 0.89 (%95 CI: 0.82-0.97). The predictive threshold value was appointed at 0.94ng/ml with sensitivity of % 84 and specificity of % 85. In patients with confirmed clinical pregnancies, AMH and AFC were deemed significantly high and both of these parameters were also regarded as the best predictors of clinical pregnancy with AUC values of 0.75 (%95 CI: 0.63-0.85) and 0.72 (%95 CI: 0.60-0.80) respectively. AMH and AFC were significantly lower in cancelled cycles; although the one and only effective predictor of cycle cancellation was b FSH.