Kronik özofagial striktür gelişen çocuklarda oral midazolam, deksmedetomidin ve melatonin premedikasyonunun karşılaştırılması
The comparison of oral midazolam, deksmedetomidine and melatonin premedication in children undergoing chronic oesophageal stricture
  1. Tez No: 236443
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZMETE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kronik özofagus striktürü nedeniyle endoskopik dilatasyon planlanan çocukların premedikasyonu için kullanılan melatonin, deksmedetomidin, midazolamın plasebo ile karşılaştırılarak preoperatif aktivite, anksiyete, sedasyon ve maskeye yanıt skorlarına etkilerinin karşılaştırılması amaçlandıGereç ve Yöntem: Çift-kör plasebo kontrollü bir yöntemle planlanan çalışmamız Klinik İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurulu ve hasta yakınlarının yazılı onayı alındıktan sonra ASA I-II grubu, 2-12 yaş arası 100 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar rastgele seçimle 25'er kişilik dört gruba ayrıldı. Preoperatif hazırlık odasına ebeveynleri ile birlikte alınan çocuklarda rutin nabız ve periferik oksijen satürasyonu monitorize edildi. Burada hastalara standart bir anestetik yöntemle genel anestezi indüksiyonuna başlanmadan 40 dk önce premedikasyon olarak 0,25mg veya maksimum 3 mg melatonin (1 ml parasetamol şurup içerisinde), 2,5µg/kg deksmedetomidin (1 ml parasetamol şurup içerisinde), 5 mg/kg midazolam (1 ml parasetamol şurup içerisinde) ve plasebo (1 ml parasetamol şurup) randomize bir şekilde verildi. Çocukların aktivite, anksiyete, sedasyon ve maskeye yanıt skorları premedikasyon verildikten sonra 10, 20, 30, 40 dk'larda değerlendirildi ve anestezi indüksiyonu sonrasında maskeye yanıt skorları kaydedildiBulgular: Çocuklarda oral yoldan verilen midazolam, deksmedetomidin ve melatoninin uygulanan dozlarda plaseboya göre; preoperatif aktivite ve anksiyete skorlarını azalttığı, sedasyon skorlarının arttığı, daha rahat maskeye uyum sağladıkları, daha stabil bir hemodinami sağlandığı saptandı. Aktivite, anksiyete ve sedasyon skorleri gözönüne alındığında en iyi grubun melatonin grubu, maskeye yanıtta en iyi grubun ise deksmedetomidin grubu olduğu belirlendi. Plasebo dahil tüm gruplarda uygulanan dozlarda ciddi bir yan etki ile karşılaşılmadığı ve taburcu olma sürelerinin etkilenmediği saptandıSonuç: Pediyatrik olgularda oral deksmedetomidin, midazolam ve melatoninin preoperatif anksiyeteyi azalttığı, oral melatoninin güvenli bir şekilde kullanılabileceği, deksmedetomidin ve midazolama iyi bir alternatif olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of our study is to compare effect of melatonin, dexmedetomidin and midazolam used for premedication of children patients that endoscopic dilatation is planned because of chronic oesophageal stricture to preoperative activity, anxiety, sedation and response to mask scores with placebo.Material and Method: After getting permit of ethical committee, ASA I-II group, 2-12 years-old 100 children to which surgery was applied because of elective chronic oesophageal stricture were included in our study which is planned by double-blind placebo controlled method. Routine pulse and saturation of peripheral oxygen was monitored in children who were taken to preoperative preparation rooms together with their parents. 0,25 mg or maximum 3 mg melatonin (in 1 ml paracetamol syrup), 2,5 µg/kg dexmedetomidin (in 1 ml paracetamol syrup), 5 mg/kg midazolam (in 1 ml paracetamol syrup) and placebo (1 ml paracetamol syrup) were administered in a randomized manner as premedication 40 minutes before starting to general anesthesia induction with standard anaesthetic method. Activity, anxiety, and sedation scores of children were assessed 10, 20, 30, 40 minutes after administration of premedication and scores of response to mask was recorded after anesthesia induction.Results: Decrease of preoperative anxiety and activity scores, increase of sedation scores, more easy fitting to mask, providing of more stable hemodynami were determined than placebo in doses applied midazolam, dexmedetomidin and melatonin administered orally in children. It was determined that best group is melatonin group, and that best group who provides response to mask is dexmedetomidin when activity, anxiety and sedation scores are considered. It is determined that there is no serious side effect in doses applied in all groups incl. placebo and that discharge periods are not affected.Conclusion: It is decided that oral dexmedetomidin, midazolam and melatonin decrease preoperative anxiety, that oral melatonin can be used in safety manner, and that it is a good alternative for dexmedetomidin and midazolam in pediatric cases.