Febril konvülsiyonda oksidan ve antioksidanların rolü
The role of oxidants and antioxidants in febrile convulsion
  1. Tez No: 236451
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Febril konvülsiyon (FK) çocukluk çağının en sık gözlenen, yaşa bağımlı, tekrarlayabilen, ateşle ortaya çıkan konvülziyon şeklidir. Etyopatogenezi ve nöbeti tetikleyici nedenler tam olarak bilinmemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda antioksidan sistemde değişikliklerin, oksidatif hasarın ve bunun sonucu olarak artan oksidan maddelerin nörolojik hastalıkların patogenezinde rol oynayabileceği saptanmıştır. Çalışmamızda FK'lu olgularda BOS ve serumda antioksidan glutatyon (GSH), oksidan olan malonildialdehid (MDA) ve nitrik oksit (NO) düzeylerinin menenjit ve sadece ateşi olan olgular ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ateşli dönemde konvülsiyon geçirme yakınmasıyla başvuran hastalardan febril konvülsiyon tanısını alanlar birinci grubu, lomber ponksiyon (LP) sonucu menenjit tanısı alanlar ikinci grubu oluşturdu. Kliniğe ateş yakınması ile gelen ve ateş kaynağı bulunmadığından tanısal amaçlı LP yapılan ve hücre yanıtı saptanmayan hastalar üçüncü grubu oluşturdu. Her grup için cinsiyet ayrımı yapılmadan benzer yaş aralığında 20'şer hasta alındı.Febril konvülziyonu, konvülziyon yapabilecek diğer metabolik bozuklukları ayırt edebilmek için kan şekeri, kan üre azotu, kalsiyum, sodyum, magnezyum düzeyleri çalışıldı ve anormallik saptanan çocuklar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya alınan tüm olgularda serum ve BOS GSH, NO, MDA düzeylari çalışıldı.Bulgular: Serum ve BOS antioksidan GSH düzeyleri FK ve menenjit olgularında ateş olgularına göre daha düşük saptanırken (p=0,001), oksidan MDA ve NO düzeyleri FK ve menenjit olgularında ateş olgularına göre daha yüksek saptanmıştır (p=0,001). Her üç grupta da serum ve BOS GSH, NO, MDA düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Ayrıca basit ve komplike febril konvülziyon olguları arasında serum ve BOS GSH, NO ve MDA düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Nöbet öncesi ateş süresi ile anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).Sonuç: Çalışmamızda FK ve menejit olgularında BOS ve serumda oksidanlardan MDA ve NO düzeylerinin yüksek, antioksidan GSH düzeyinin düşük olması FK ve menenjit olgularında oksidatif hasarlanmanın belirgin, antioksidan defans mekanizmalarının yetersiz olduğunu göstermiştir. Bu nedenle FK olgularında proflaksi tedavisinin başlanma endikasyonları tekrar gözden geçirilmeli ve antioksidan tedavinin profilakside kullanımı değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Febrile convulsion is the most seen, age related, repeateble and fever caused convulsion type during childhood period. Ethiopathogenesis and triggering factors are not clear. Recent researches show that changes in antioxidant system, oxidative injury and result of this increased oxidant matters may play a role in the pathogenesis of neurological diseasesIn our study, we intend to compare the CSF and serum antioxidant glutathione (GSH) and oxidant malondialdehyde ( MDA), nitric oxide (NO) levels of the cases have febrile convulsions to the cases have meningitis and fever.Materials and Methods: In this study the cases complaining about convulsion during fever period diagnosed as febrile convulsion defined as group 1, and diagnosed as meningitis by LP results compose group 2, cases with fever but neither fever origin obtained nor explorative LP results pozitive defined as group 3. Each group contains similar age interval without gender discrimination.In order to discriminate the febrile convulsion from other possible methabolic disorders may cause convulsion blood urine nitrogen, blood glucose, calcium, sodium, magnesium levels are studied and the cases with abnormal results eliminated from the study. Serum and CSF GSH, NO, MDA levels are studied for every cases in the study.Findings:Serum and CSF antioxidant GSH levels are observed lower, oxidant MDA, NO levels are observed higher in febrile convulsion and meningitis cases than the cases have fever (p=0,001). There is no relationship between CSF and serum GSH, NO, MDA levels in every three grups (p>0,05). In addition to this there is no significant relation in CSF GSH, NO, MDA levels between simple and complicated febrile convulsion cases (p>0,05). Also the fever duration before convulsion has no meaningful value (p>0,05).Results: In our study oxidant MDA and NO levels are high whereas antioxidant GSH levels are low in febrile convulsion and meningitis cases. This shows that in febrile convulsion and meningitis cases antioxidant defence mechanism is insufficient. For this reason in febrile convulsion cases prophylactic treatment must be look over and antioxidant treatment usage must be evaluated.