Febril konvülziyonlu çocuklarda iskemik modifiye albümin, myeloperoksidaz ve katalaz düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 815832
  2. Yazar: EMRE YAŞAR KARBANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL NEŞE ÇITAK KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Basit febril konvülziyon geçiren hastalar, komplike febril konvülziyon geçiren hastalar, konvülziyon geçirmeyen ateşli hastalar ve kontrol grubu arasındaki serum katalaz, myeloperoksidaz (MPO) ve iskemik modifiye albümin (IMA) düzeylerini karşılaştırılarak oksidan/antioksidan düzeylerin, febril konvülziyon ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2022 ve Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi'ne başvuran 6 ay- 5 yaş arası toplam 127 hasta alındı. Hastalar; basit febril konvülziyon grubu (n=33), komplike febril konvülziyon grubu (n=32), ateşli hasta grubu (n=31) ve kontrol grubu (n=31) olmak üzere dört grupta incelendi. Hasta ve kontrol grubunda serum katalaz, myeloperoksidaz ve iskemik modifiye albümin düzeyleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Biyokimya Laboratuarı'nda çalışıldı. Bulgular: Grupların cinsiyet ve yaş dağılımları benzer idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: To investigate the relationship between oxidant/antioxidant levels and febrile convulsions by comparing catalase, myeloperoxidase and ischemic modified albumin levels between patients with simple febrile seizures, patients with complicated febrile seizures, patients with fever without seizures, and the control group. Material and Methods: A total of 127 patients aged between 6 months and 5 years who applied to Ankara Bilkent City Hospital Children's Hospital between September 2022 and December 2022 were included in the study. The patients were evaluated in four groups; simple febrile convulsion group (n=33), complicated febrile convulsion group (n=32), febrile patient group (n=31) and control group (n=31). Serum catalase, myeloperoxidase and ischemic modified albumin levels were studied in these four groups in Ankara Bilkent City Hospital Biochemistry Laboratory. Results: The gender and age distributions of the groups were similar.