Böbrek adenokarsinomlarının ayırıcı tanısı ve immunhistokimyanın yeri
Differential diagnosis of renal adenocarcinomas and the place of immunhistochemistry
  1. Tez No: 236452
  2. Yazar: AYŞE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Böbrek adenokarsinomları erişkin malignitelerinin %2'sini, böbrek tümörlerinin ise %90'ını oluşturur. Böbrek adenokarsinomlarının histolojik alttiplerine göre prognozları belirgin farklılık göstermekte ve her geçen gün bu histolojik alttiplere yönelik yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bu nedenlerle böbrek tümörlerinin ayırıcı tanıları giderek daha çok önem kazanmaktadır.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2004 ve 2008 yılları arasında tanı alan 385 böbrek tümörlü olgu retrospektif olarak yeniden değerlendirildi. Bunların arasından 289 BAK ve 16 onkositom tanılı olgu çalışmaya dahil edildi.Böbrek adenokarsinomlarının 184'ü BHBAK, 34'ü PBAK, 28'i KHBAK, 20'si unklasifiye BAK, 9'u sarkomatoid BAK, 5'i mikst tümör, 5'i MTİHK ve 4'ü multiloküler kistik BAK olarak tanı aldı. Bunların arasından tanı güçlüğü oluşturan olgulara ve bazı tipik olgulara immunhistokimyasal boyalar uygulandı.RCC Ma ile BHBAK, PBAK, KHBAK, sarkomatoid BAK ve multiloküler kistik BAK; CD 10 ile BHBAK, PBAK, KHBAK, sarkomatoid BAK ve unklasifiye BAK; CK 7 ile PBAK , KHBAK, MTİHK, multiloküler kistik BAK ve OK; CK 19 ile PBAK , sarkomatoid BAK, MTİHK, multiloküler kistik BAK ve unklasifiye BAK; vimentin ile BHBAK, PBAK, sarkomatoid BAK ve unklasifiye BAK; CD117 ile KHBAK, MTİHK ve OK olguları değişen oranlarda, ayırıcı tanıya katkı sağlayabilecek boyanma paterni göstermiştir.Böbrek tümörlerinin tanıları genellikle hematoksilen eosin boyalı preparatlarla rahatlıkla konulabilmektedir. Bununla birlikte histomorfolojik görünümleri birbiriyle benzeyen tümörler önemli bir grubu oluşturmaktadır. Böbrek adenokarsinomlarının prognozlarında ve de giderek gelişmekte olan tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde histolojik tipin önemi her geçen gün öne çıkmaktadır. Bu nedenlerle böbrek adenokarsinomlarının ayırıcı tanısında yardımcı olabilecek immunhistokimyasal yöntemler büyük önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Renal adenocarcinomas constitue %2 of adult malignencies and %90 of renal tumours. Renal adenocarcinomas shows prognostic differences according to the histologic subtypes and day by day new treatment modalities are evolving for these different subtypes. For this reason differential diagnosis of renal tumours becoming more important.In this study 385 case with renal tumour which have been diagnosed between 2004 and 2008 years in Ege Üniversity Medical School Pathology Laboratary reviwed again. From these tumours 289 renal adenocarcinomas and 16 oncositomas included.Through these renal adenocarcinomas 284 of them clear cell carcinomas, 34 of them papillary carcinoma, 28 of them chromofob carcinoma, 20 of them unclassifiye carcinoma, 9 of them sarcomatoid carcinoma, 5 of them mixed, 5 of them mucinous tubulary spindle cell and multiloculary cystic renal adenocarcinomas.İmmunhistochemistry technics applied to renal carcinomas which have difficulty in diagnosis and to some typical carcinomas.RCCMa has pozitivity in clear cell, papillary, chromofob, sarcomatoid and mutiloculary cystic carcinomas; CD 10 has pozitivity in clear cell, papillary, chromofob, sarcomatoid and unclasifiye carcinomas; CK 7 has pozitivity in papillary, chromofob, mucinous tubulary spindle cell, multiloculary cystic carcinomas and oncositomas; CK 19 has pozitivty in papillary,mucinous tubulary spindle cell, multiloculary cystic, unclasifiye carcinomas; vimentin has pozitivity in clear cell, papillary, sarcomatoid and unclassifiye carcinomas; CD 117 has pozitivity in chromofob, mucinous tubulary spindle cell carcinomas and oncositomas.Diagnosis of renal tumours are usually made easily with hematoksilen eosin preparations. Although the tumours which histolomorphologically overlaps constitues important proportion. Differences in prognosis of renal adenocarcinomas and day by day devoloping treatment modalities makes the egxact histologic diagnosis more importent. For these reasons immunhistochemistry thecnics which could help in differential diagnosis of renal carcinomas achieve great importance.