Radyoaktif iyot tedavisi uygulanan hipertiroidili hastalarda kemik mineral yoğunluğunun dansitometre ile değerlendirilmesi
Bone mineral density assessment with dexa in hyperthyroid patients who had received radioiodine treatment
- Tez No: 236455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş/Amaç: Hipertiroidi erişkinlerde sık rastlanan endokrinolojik patolojidir. Hipertiroidi kemik resorbsiyon ve formasyon fazlarını kısaltarak, kemik dokudan kalsiyum reabsorbsiyonunu arttırarak kemik mineral yoğunluğunda azalmaya neden olmaktadır. Hipertiroidinin başlıca tedavi seçeneklerinden biri de radyoaktif iyot tedavisidir. Ancak hipertiroidi nedeni ile radyoaktif iyot tedavisi alan hastalarda, bu tedavinin kemik metabolizması üzerine etkileri konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda radyoaktif iyot tedavisinin kemik metobolizması üzerine olan etkileri kemik mineral yoğunluğunun DEXA yöntemi ile ölçülmesi ile araştırıldı.Yöntem: Ünitemizde hipertiroidi nedeni ile radyoaktif iyot tedavisi uygulanan hastaların tedavi öncesi ve sonrası, tiroid sintigrafileri, tiroid fonksiyonları ve kemik dansitometresi sonuçları değerlendirildi. Tanı klinik, ultrasonografi, tiroid fonksiyon testleri ve sintigrafi ile kondu. Hastaların radyoaktif iyot tedavisi almadan önce ve sonra tiroid fonksiyon değerleri (TSH, sT3, sT4), kemik mineral yoğunluğu değerleri ölçüldü.Bulgular: Hastaların 31'i (%67) kadın ve 15'i (%33) erkekti. Hastaların ortalama yaşı 58.4±11.1 idi. Hastaların 3'ü (%7) Graves' hastalığı, 24'ü (%52) toksik nodüler guatr, 19'u (%41) TMNG idi. Radyoaktif iyot tedavisi öncesi ortalama TSH 0.005 IU/mL, ortalama sT3 12.33 pmol/L, sT4 17.38 pmol/L olarak ölçüldü. Radyoaktif iyot tedavisi öncesi ortalama vertebra T skoru (-)1.15, vertebra Z skoru 0.33, vertebra kemik mineral yoğunluğu 0.99g/cm2 idi. Radyoaktif iyot tedavisi öncesi ortalama femur T Skoru (-)1.30, femur Z Skoru 0, femur kemik mineral yoğunluğu 0.83g/cm2 idi. Radyoaktif iyot tedavisinden bir yıl sonra ortalama TSH 1.19 IU/mL, ortalama sT3 3.44 pmol/L, sT4 11.33 pmol/mL olarak ölçüldü. Radyoaktif iyot tedavisi sonrası vertebra T skoru (-)0.85, vertebra Z skoru 0.04, vertebra kemik mineral yoğunluğu 1.03g/cm2 idi. Radyoaktif iyot tedavisi sonrası; femur T Skoru (-)1.0, femur Z Skoru 0.30, femur kemik mineral yoğunluğu 0.87 g/cm2 idi.Sonuç: Seçilmiş hipertiroidili hastalarda radyoaktif iyot tedavisi başarı ile uygulanabilir. Hipertiroidi sırasında oluşan KMY'deki azalma RAİ tedavisi sonrası düzelmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hyperthyroidism is one of the most common endocrine pathologies in adults. Hyperthyroidism affects bone resorbtion and formation and enhances calcium reabsorbtion from the bone tissue. Therefore hyperthyroidism causes loss of bone mineral density. One of the choices for treatment of hyperthyroidism is radioiodine treatment. There is not enough data the current literature regarding the effects of radioiodine treatment on bone mineral density in hyperthyroid patients who had received radioiodine treatment. In this study, the effects of radioiodine treatment on bone mineral density were evaluated by DEXA.Material and Methods: Thyroid scintigraphy, thyroid functions, and DEXA results of hyperthyroid patients who had received radioiodine treatment in our department were evaluated before and after therapy. Hyperthyroidism was diagnosed by clinical examination, 99mTc pertecnetat scintigraphy, thyroid sonography and measurement of thyroid hormones. Thyroid function tests and bone mineral density results were calculated before and after radioiodine treatment.Results: Forty six patients (31 female, 15 male), with a mean age of 58.4±11.1 were studied. Among hyperthyroidism patients; 3 patients had Graves? disease (%7), toxic nodular goiter was found in 24 patients (%52), and 19 of them suffered from toxic multinodular goiter (%41). Before radioiodine treatment mean TSH was 0.005 IU/ml, fT3 was 12.33 pmol/L, and fT4 was 17.38 pmol/L, baseline mean lumbar spine T score was (-)1.15, lumbar spine Z score was 0.33, lumbar spine bone mineral density 0.99 g/cm2, mean femur T score was (-)1.30, femur Z score was 0, femur bone mineral density was 0.83g/cm². After one year of radioiodine treatment the results were as follows: TSH 1.19 IU/ml, fT3 3.44 pmol/L, fT4 11.33 pmol/L, lumbar spine T score (-)0.85 lumbar spine Z score 0.04, lumbar spine bone mineral density 1.03 g/cm2, femur T score (-)1.0, femur Z score 0.30 and femur bone mineral density were 0.87 g/cm2.Conclusion: Radioiodine treatment can be used successfully in chosen hyperthyroid patients. The decrease that occurs in bone mineral density during hyperthyroidism improves after radioiodine treatment.