Hiperlipidemik vakalarda sinir iletim incelemeleri ve serum grelin düzeyleri
- Tez No: 236470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİJEN NAZLIEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, herhangi bir klinik semptomu ya da periferik nöropati düşündüren bulgusu olmayan hiperlipidemik vakalarda, sinir iletim anormalliği ya da kabul edilmiş elektrofizyolojik kriterlere göre periferik nöropatisi olup olmadığını saptamaktır. Ayrıca bu vakalarda, serum grelin düzeyleri belirlenerek, serum grelin düzeylerinin lipid profili ve sinir iletimiyle ilgili parametrelere olan etkisi incelenmiştir.Yaş ortalaması 47,3 (31-61) olan 45 hiperlipidemik vaka, (29 kadın,10 erkek) bu çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 43( 31-68) olan 32 normolipidemik vaka (22 kadın,10 erkek) kontrol grubu olarak kabul edilmiştir.Tüm denekler litaratürdeki şekilde elektrofizyolojik inelemeden geçirilmişlerdir. Hiperlipidemik vakalar , median sinir 2.parmak-bilek segmentinde yavaşlamış duyu iletim hızı (p:0,003), küçülmüş BSAP amplitüdlerinin(p:0,024) yanı sıra sural sinirde yavaşlamış duyu iletim hızı (p:0,005) göstermişlerdir.Biyokimyasal, hematolojik, hormonal parametrelerin ve grelin düzeylerinin elektrofizyolojik parametrelerle ya da birbirleriyle herhangi bir ilişkisi saptanmamıştır.Hiperlipidemik vakaların genç olmalarının yanı sıra, lipid düzeyleri de çok yüksek değildi. Üst ve alt ekstremitelerinde distal duyu iletimlerinde anormallik saptanması, kontrolsüz hiperlipidemi ve yaşlanma ile zaman içinde, bu vakaların yaygın periferik nöropati geliştirmeye yatkınlıkları olabileceği yönündedir.İleride daha çok vakanın katılımının sağlandığı çalışmalarla, hiperlipideminin periferik sinir sistemi üzerine etkisini ve bu etkinin patofizyolojisini anlamamız mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate whether hyperlipidemic subjects without any clinical symptoms or signs peripheral neuropathy show nerve conduction abnormalities or peripheral neuropathy according to the universally accepted electrophysiologic criteria. Also serum ghrelin levels of these subjects were determined to see whether serum ghrelin levels have any influence on nerve conduction parameters or on lipid profile.45 hyperlipidemic subjects (29 female,16 male) with a mean age of 47,3 (31-61) were included to the study. 32 normolipidemic subjects (22 female,10 male) with a mean age of 43(31-68) were served as controls.All patients underwent an electrophysiogical study in the classical manner described in the literature. Hyperlipemic subjects showed slowed sensory nevre conduction (p:0,003) and decrease in SNAP(Sensory Nerve Action Potential) amplitude (p:0,024) in 2 nd finger ?wrist segment of the median nerve and slowed sensory conduction of sural nerve(p:0,0059).Biochemical, hematological and hormonal parameters and also serum ghrelin levels didn?t show any correlation with any of the studied electrophysiological parameters nor with each other.The hyperlipemic group consisted from subjects with a relatively young age and with not very high serum lipid levels. Finding abnormal nerve conduction in distal sensory nerves in both upper and lower extremities in these hyperlipidemic subjects made us think aging or uncontrolled hyperlipidemia may make these subjects susceptible to generalized peripheral neuropathy in the future.We believe consecutive studies with more subject participation would give us a better understanding of the influence of hyperlipidemia on peripheral nerves and the pathophysiology of this influence.