Konjenital diş eksikliğine sahip hastaların kraniyofasiyal özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of craniofacial characteristics of patients with congenitally missing teeth
- Tez No: 236477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı konjenital diş eksikliği ile kraniyofasiyal ve dental morfoloji arasındaki ilişkiyi incelemektir.İki veya daha fazla konjenital diş eksikliğine sahip bireyler çalışma gurubuna dahil edilmiş ve 2 gruba ayrılmışlardır. Grup 1, 2-5 diş eksikliği bulunan 118 bireyden oluşmaktadır. Grup 2 ise, 6 veya daha fazla diş eksikliğine sahip 36 bireyden oluşmaktadır. Bu gruplar haricinde bireyler diş eksikliğinin yerine göre de gruplandırılmıştır. Diş eksikliği bulunmayan 50 sınıf 1 hasta kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Bireylerin lateral sefalometrik filmleri üzerinde 10 açısal ve 10 doğrusal ölçüm yapılmıştır. Elde edilen dental modellerde dişlerin meziodistal ve labiolingual boyutları ölçülmüştür. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.Diş eksikliği gruplarının hepsi kontrol grubundan daha küçük dişlere sahiptir. Diş boyutlarındaki azalma eksikliğin fazla olduğu grupta daha çoktur. Konjenital diş eksikliği, maksiller ve mandibuler bazal kaidelerin kafa kaidesine ve birbirlerine göre olan konumlarında bir değişikliğe neden olmamaktadır. Konjenital diş eksikliği yüzün dikey yön boyutlarında azalmaya neden olmaktadır. Ayrıca diş eksikliğine sahip bireylerde mandibuler düzlem açısı normalden daha küçüktür. Konjenital diş eksikliği alt ve üst keser retrüzyonuna neden olmaktadır. Konjenital diş eksikliğine sahip bireyler normal populasyona göre daha konkav bir profile sahiptir. Sadece diş eksikliğinin miktarı değil yeri de önemlidir. Konjenital diş eksikliğine sahip hastaların normalden farklı iskeletsel ve dental özellikleri vardır, bu özellikler tedavi planı sırasında değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the relationship between congenital absence of permanent teeth and craniofacial and dental morphology.A total of 154 patients with two or more congenitally missing teeth were selected and divided into 2 groups. Group I consisted of 118 patients with 2-5 missing teeth. Group II consisted of 36 patients with 6 or more missing teeth. Beyond these groups, individuals divided into groups according to location of the missing teeth. 50 Class I patients without any missing teeth served as control. 10 angular and 10 linear measurements were performed on lateral cephalograms. Mesiodistal and labiolingual dimensions of the teeth were recorded on dental casts. All recorded data were statistically analyzed and compared among the groups.Each hypodontia group showed smaller teeth than controls. Reduction in size was more excessive in severe group. Hypodontia do not cause any differences in relations with cranial base and mandibuler- maxillary bases and with maxillary and mandibuler bases each other. Hypodontia causes reduction in vertical dimensions of face. Smaller mandibular plane angle was found in patients with hypodontia. Hypodontia causes retrusion of the upper and lower incisors. Patient with hypodontia have more concave profile from normal population. Not only amount of missing teeth but also their location is important. Patients with congenitally missing teeth have different skeletal and dental features. In treatment planning of these patients, these characteristics should be taken into consideration.