Altıntaş projesi Akçaköy Barajı'nın mühendislik jeolojisi
  1. Tez No: 23649
  2. Yazar: OSMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN AYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET DSİ III. Bölge Müdürlüğünce 1963 yılında Altıntaş ovasını sulama amacı ile Murat Çayı deresi üzerinde, Akçaköy barajının yapılması planlanmıştır. Bu çalışma baraj yeri ve civarının ayrıntılı jeolojik ve jeotcknik özelliklerinin belirlenmesini ve çıkabilecek sarunların ortaya konulmasını amaçlamıştır. Baraj yerinde ve göl alanında temeli Paleozoik yaşlı şist ve kristalize kalkerler oluşmaktadır. Baraj yerinde, sol sahilde kristalize kalkerler ve kısmi olarakta şistler yer alır, sağ sahilin tamamı şistlerden oluşmuştur. Göl alanının büyük bir kısmı ise Neojen göl formasyonları ile kaplıdır. Arazi ve büro çalışmalarında uzaktan algılama ve coğrafi veri sistemleri (GİS) kullanılmıştır. Paleozoik yaşlı birimlerde süreksizliklerin konumları ölçülerek, çizimleri ve analizleri yapılmıştır. inceleme alanında alüvyonun kalınlığı 11,5 m'dir. Permeabilite deneylerine göre alüvyon geçirimli ve yarı geçirimlidir. Standart penctrasyon deneylerinde alüvyonun taşıma gücü yüksektir. Paleozoik yaşlı birimlerde yapılan permeabilite deneylerinde kristalize kalkerler tamamen geçirimlidir. Kalkşistler ise daha az geçirimlidir. Neojenin taban konglomerası hariç diğer birimleri yarı geçirimli ve geçirimsizdir. Enjeksiyon perdesi, geçirimsizliği sağlamada başarılı olmayabilir. Bu nedenle Paleozoik yaşlı birimler maksimum su kotuna kadar kil ilekaplanmalıdır. Bu kaplama göl alanındaki Ncojcnin geçirimsiz birimlerine kadar uzatılarak kil blanket yapılmasıyla baraj yerinin geçirimsizliği sağlanmış olacaktır. Baraj inşaatında kullanılacak olan malzemeler iyi kalitede olup. yeterli miktarda vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The constrution of Akçaköy dam was planned by lite DSI III. Region directory for the untering of Altıntaş plain. This study aims to invertigate the geotechnical and geological progcrties of the dam site, and establish the possible problems that can be encovntercd in the future. At the dam site and lake area the base is formed of Paleozoic aged schists and crystalline limestones. Left Side of the dam is composed of limestones and partly schists, Right side is complefely composed of schists. A greater part of the lake area is covered by Neogene lake formations. Remote Sensing tcchnigues and Geographic Information Systems have also been applied in adition to the field studies. Discontinuity surrey uras conducted in the Paleozoik aged units, cand their analysis was made. The thickness of the alluvium in the studied area is 11,5 m. Acording to the perrnability tests, alluvium is permeable and semi-permeable. According to the standard penetration tests bearing capacity of alluvion is high. Permeability tests condunled on Paleozoic aged units crystalline limestones were found to be permeable, and calcschists were less permeable. Exceql the base conglomeate of neogene its ather units are semi-penmeable and non-permeable. Injection zone may not be successful to provide the non-permeability at the dam site. Therefore, covening by clay shord be anplied to the Paleozoikaged units till the maximum water level. Extcntion of this coverage till the non-permeable units of Neogene and forming a clay blanket will provide non- permeability. All the Material which will be used for the dam construction one in good quality and there are plenty of them.