Değişik yüklemler altında boşluksuz ve boşluklu levhalarda sonlu elemanlar metodu ile gerilme dağılışının incelenmesi
  1. Tez No: 23647
  2. Yazar: ÖMER FARUK GELENGEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tezde değişik yüklemeler altında boşluksuz ve dikdörtgen ve boşluklu levhalarda sonlu elemanlar metodu ile gerilme dağılışı incelenmiştir. Bu incelemeler A ve B olarak adlandırılan iki model Uzierinde yapılmıştır. Ancak bu iki model farklı boşluk ve mesnet tipleri için ayrı ayrı incelenmişlerdir. Bu çözümler sonunda elde edilen gerilmelerin belli kesitlerde grafik değerleri verilmiştir. Gerilme değerlerinin verilmediği kesitlerde ise gerekli yorumlar yapılmıştır. Altıncı bölümde ise çözümlerde elde edilen gerilmelerin boşluk ve boşluk bulunmayan bölgelerdeki değerlendirmeleri yapılarak sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the stress distribution on solid plates and plates with rectangular holes under different loading is investigated. These investigations has been made on two models named A and B. At the same time these two models categorized according to their support types, and hole types, investigated differently. At the end of these solutions, obtained stress results are represented grafically for some cross-sections. Cross-sections where the stress results are not mode qiven grafically the necessary informations are given. Finally in the chapter six. stresses obtained from the solition for the regions where the holes are and for the rest of the plate are estimated, and the results are presented.