Acil servise spinal travma nedeni ile başvuran hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the spinal trauma patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 236489
  2. Yazar: HIZIR UFUK AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Spinal kord yaralanmaları acil servisin seyrek olmayan başvurularından biridir. Literatürde acil serviste spinal kord yaralanmalarının sıklığını konu alan çalışmalar son derece seyrektir.Bu çalışmanın amacı spinal travmalı hastaların demografik özellikleri, lezyon lokalizasyonu, nörolojik defisit, acil servise ilk başvuru anında ve taburculuk sırasında ASIA klasifikasyonu değerlendirme sonuçlarına göre klinik şiddeti, yapılan tüm tedavilerin (medikal ve cerrahi) etkinliği, gelişen komplikasyonlar ve mortalite oranlarını belirlemektir.Materyal ve Metod: Çalışmamızda Eylül-2004 ile Eylül-2007 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine spinal travma nedeni ile başvuran 91 olgunun sıklık verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular klinik olarak komplet ve inkomplet yaralanmalı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar başvurudaki yaş, cinsiyet, travma oluş mekanizması, hastaneye ulaşım zamanı, Glasgow Koma Skalası (GKS) skoru, şikayetleri, eşlik eden travma bulguları, nörolojik defisit tipleri, klinik olarak ASIA-IMSOP hasar skalası değerleri, radyolojik görüntüleme yöntemleri, aldıkları tedavi şekli, gelişen komplikasyonlar ve mortalite oranları açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Spinal kord yaralanmaları tüm başvuruların %0,25'i idi. Cinsiyet açısından komplet ve inkomplet yaralanmalı gruplar arasında anlamlı fark olmamakla birlikte hastaların çoğu erkekti. Erkek kadın oranı 1,8/1 idi.Hastaların %47'si komplet, %53'ü ise inkomplet yaralanmalı idi. Hastaların büyük çoğunluğu 45 yaş altında idi. Hastalarımızda en sık görülen etiyolojik neden yüksekten düşme (%50,5) idi. Hastalarımızın çoğu yaz mevsiminde (%37) başvurmuş olup acil servise başvuru anında en sık görülen şikayet güç kaybı (%89) idi. Hastalarımızda en sık servikal bölge yaralanması (%50,5) tespit edildi. Hastalarımızın yaklaşık yarısında eşlik eden travma mevcuttu. Hastalarımızda en sık toraks (%12), kafa (%7,6) ve batın travması (%4,3) saptandı. Hastalarımızın %87,9'una steroid tedavisi verilebildi. Hastalarımızın %16,4'ünde başvuru ve taburcu olduklarındaki kliniğine göre değişiklik izlendi. Hastalarımızın %14,2'sinde ASIA-IMSOP hasar skalasına göre fonksiyonel iyileşme ve %2,1'inde fonksiyonel kötüleşme olduğu görüldü. Hastalarımızda en sık görülen komplikasyonlar; kanama (%19,7), solunum yetmezliği (%16,4) ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) (%10,9) idi. Hastalarımızın yaklaşık 1/5'i öldü ve mortalite sıklığı komplet yaralanmalı grupta daha fazla idi. Ölen hastalarımızın yaklaşık yarısında yaralanma mekanizması yüksekten düşme idi. Çalışma grubumuzda en sık görülen ölüm nedeni solunum yetmezliği idi.Sonuç: Çalışmamız akut spinal travmanın acil servis başvuruları içindeki sıklığı, kliniği, acil bakımı, takibi ve akut prognozu ile ilgili verileri ortaya koymaktadır. Bu sonuçlarımız ayrıca akut spinal travmalı olgulara acil servisteki yaklaşımın (erken tanı ve doğru tedavi) önemini de göstermektedir. Acil servis hekimi bu olgu grubunda hem primer bakım hem de komplikasyonların önlenmesi bakımından uyanık olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal cord injury is one of the application reasons to Emergency Services (ES) and the frequency of this is not rare. In literature studies that research the frequency of spinal cord injuries are rare.The aim of this study is to show the demographical findings, localization of lesions, neurological deficits, clinical severity determined with the ASIA classification at the admission and before discharge from emergency department, effectivity of the therapies (medical and surgical), complications and mortality of the spinal truma patients who admitted to our emergency department.Material and Method: In our study frequency datas of 91 cases applicated to Emergency Service of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between September 2004 and September 2007 with spinal trauma were evaluated retrospectively. Cases were divided into two groups; one of the groups include complete injuries and the other group include incomplete injuries. Groups were compared according to age, sex, mechanism of trauma, time of reach to hospital, Glasgow Coma Score (GKS), complaints, accompanying trauma findings, types of neurologic defect, values of clinically ASIA-IMSOP damage scale, radiologic imaging methods, type of treatment, improving compilcations and mortality ratios.Results: Spinal cord injuries were 0,25% of all applications. According to sex; there was not any meaningful difference between complete and incomplete injury groups. Most of the patients were male. The ratio of males to females were 1,8/1.47% of the patients were complete injury, 53% of the patients were incomplete injury. Most of the patients were at