Travma hastalarında çekilen tüm vücut çok kesitli bilgisayarlı tomografi bulgularının retrospektif analizi
Retrospecti̇ve analysi̇s of whole-body multi̇sli̇ce computed tomography fi̇ndi̇ngs taken i̇n trauma pati̇ents
- Tez No: 374889
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AYRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm Vücut Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografinin (ÇKBT) gereğinden fazla veya uygunsuz endikasyonlarla kullanımı çoğu merkezlerde görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvuran travma hastalarında çekilen ÇKBT bulgularının geriye dönük olarak incelenmesidir. Acil servise 12 aylık sürede künt travma nedeni ile başvuran ve tüm vücut ÇKBT çekilen 294 hastanın dosyası“Nucleus Medikal Bilgi Sistemi”kullanılarak değerlendirmeye alındı. Onsekiz yaş ve üzerindeki 210 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza alınan 210 olgunun 161‟i erkek 49'u kadındı. Yaş aralığı 19-79, yaş ortalaması 38,4±15,4 olarak bulundu. Hastaların %61,4'ünde trafik kazası, %22,4‟ünde yüksekten düşme, %11,4'ünde motosiklet kazası en sık saptanan travma şekilleriydi. Hastaların %25,2'si acilden taburcu edilirken, %73,8'i yatırıldı. Acil serviste iki hasta (%1) öldü. Çalışmamıza alınan hastaların %61,4‟ünde travma ile alakalı en az bir BT bulgusu mevcuttu. ÇKBT‟deki patolojik bulgular en sık baş-yüz bölgesinde (%35,3) ve torakal bölgede (%28,6) saptandı. Baş-yüz bölgesinde en sık saptanan bulgular fraktürlerdi. Hastaların %28,6‟sında torakal bölgede anormal bulgu saptanmıştır. Torakal bölgede en sık saptanan patolojik bulgular pulmoner kontüzyon ve kot kırıklarıydı. Genitoüriner sistem en az (%1,5) patolojik bulgu saptanan bölge idi. Travma şekli ile vertebra ÇKBT sonuçları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p < 0,001). Hastaların büyük bir yüzdesinde abdominal bölgede ve genitoüriner sistemde ÇKBT bulguları normaldi. Vertebral fraktürler en sık torakolomber bölgede saptanmıştır. Çalışmamızda negatif BT oranımız %38,6 olarak bulunmuş olup bu oran bu konuda yapılmış diğer çalışmalara göre yüksektir.
Özet (Çeviri)
Using Whole-Body Multislice Computed Tomography (MSCT) excessively or with irrelevant indications can be seen in many centers. The aim of this study was to analyze retrospectively the MSCT findings in trauma patients admitted to the emergency department. Records of the patients who have applied to the emergency department due to blunt trauma in a 12 month period and whose whole body MSCT images have been taken, were evaluated using the“Nucleus Medical Information System”. A total of 210 cases over eighteen years were included in the study. Of these 210 patients, 161 were male and 49 were female. Age range was 19-79 years, and the mean age was 38.4 ± 15.4 years. The most frequent type of trauma was traffic accidents in 61.4%, falling down from the height in 22.4%, and motorcycle accidents in 11.4% of patients. Of the patients, 25.2% were discharged from the emergency, while 73.8% were hospitalized. Two patients (1%) died in the emergency department. At least one CT findings associated with trauma was present in 61.4% of our patients. Pathological findings in MSCT were most frequently detected in the head and face (35,3%) and thoracic (28,6%) regions, respectively. The most common finding in the head and face region was fractures. In 28.6% of the patients, abnormal findings were found in the thoracic region. The most common pathological findings in the thoracic region were pulmonary contusion and rib fractures.