Dijital görüntü işleme sisteminde görüntü düzgünleştirilmesi ve görüntü zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 23650
  2. Yazar: ABDÜSSELAM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 1920'lerde basit bir şekilde yapılmakta olan Dijital Görüntü İşleme (DGÎ) Sistemi, günümüze kadar bilgisayarların gelişmesine paralel olarak bir çok aşamadan geçmiştir. özellikle 1970'lerden sonra büyük bir gelişme gösteren DG! sistemi, tıp, TV, animasyon, uydu haberleşmeleri gibi alanlarda sık sık kullanılmaktadır. Prensip olarak bir kaynaktan alınan analog bilgi matris şeklinde gösterilen dijital bilgiye çevrilmektedir. Bu dijital bilgi değişik işlemlerden geçirilerek görüntü olarak ekrana gönderilmektedir. Bilgisayarlarla beraber gelişen ve günümüzde yaygın olarak kullanılan bilgisayar destekli görüntüleme sistemleri gittikçe artmaktadır. Bu uygulamalar, animasyon ve tıp bilimlerinin gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bu projenin amacı, bilgisayarlı tomografi cihazlarında doktorların hasta isleme ve rapor yazmak için kullandıkları ve ikinci konsol adı verilen cihazın yerine IBM uyumlu bir PC nin yerleştirilmesidir. Bunun için IBM PC'de çalışacak şekil de ve yukarda bahsedilen cihazın özelliklerini fonksiyonel olarak içeren bir uygulama programı yazılmıştır. Bu program ileride eklenecek yeni uygulamalar için modüler biçimde mey dana getirilmiştir. Bu projede yazılan bir ana işletim programı ve Üç adet uygulama programı, dijital görüntüleme sis temlerinde kullanılan tüm özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Digital Image Processing has gained important role in various medical applications along with the development of speedy and larged memory personal computers. Especially the techniques of image processing have found applications in picture animation, telecommunications, television and medical diagnosis. In this project, a PC was inserted as a second console for easy use of computer aided tomography in a hospital. For this IBM compatible PC a main and other supporting programs were developed in order to track the medical pictures on CRT for diagnostic purposes. These modular programs contained many flexible facilities such as enlargement, rotation, enhancement and smoothing for obtaining suitable pictures on high resolution colour monitor. In addition, a data histogram colouring and three dimentional pictures can easily be seen on the screen of the PC. Therefore, this software was developed by means of these programs in the form of Turbo Pascal and Assembly language under MS-DOS operation system.