Aortik kalsifikasyonda arteryal stifnes incelemesi
Investigation of arterial stiffness in aortic calcification
- Tez No: 236505
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Aortik kalsifikasyonu olan hastalarda arteryel stifnes artışı araştırılarak ikisi arasındaki etyopatogenetik ilişkiyi incelemek.Yöntem: Çalışmaya rutin poliklinik kontrolüne başvuran hastalardan akciğer grafisinde aortik kalsifikasyon bulunan 40 hasta ( 23 kadın ve 17 erkek, ortalama yaş 70 ± 6 yıl ) ve akciğer grafisinde aortik kalsifikasyonu olmayan 40 hasta (23 kadın ve 17 erkek, ortalama yaş 69 ± 6 yıl) alındı. Tüm hastalara SphygmoCor cihazıyla non-invaziv olarak arteryel stifnes ölçümü yapıldı. Karotis-femoral nabız dalga hızı (karotis-femoral PWV), augmentasyon basıncı (AP), augmentasyon indeksi (AIx) ve kalp hızına normalize edilmiş augmentasyon indeksi (AIx@75) arteryel stifnes parametreleri olarak kullanıldı.Bulgular: Tüm hastalar demografik özellikler ile lipid paneli ve medikasyon açısından birebir olarak eşleştirildi ve gruplar arasında anlamlı fark yoktu. AP kalsifikasyon grubunda anlamlı olarak ( P=0,002 ) farklı bulundu ancak, AIx ve AIx@75 açısından her iki çalışma grubu arasında anlamlı farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Assesment of arteryel stiffness in patients with aortic calcification, and investigation of the etiologic relationship between aortic calcification and arteryel stiffness.Method: Study population included 40 patients with aortic calcification on chest film (17 male, 23 female, mean aged 70 ± 6 years) and 40 patients who have no aortic calcification on chest film (17 male, 23 female, mean aged 69 ± 6 years) on routine examination. Arteryel stiffness measures was performed by non-invasive SphygmoCor device in all patients. Carotid-femoral pulse wave velocity (PWV), augmentation pressure (AP), augmentation index (AIx) and augmentation index normalized for heart rate of 75 bpm (AIx@75) was used as arteryel stiffness parameters.Results: The demographic characteristics, parameters of lipid status and medications between two groups were similar. Augmentation pressure was found significantly higher ( P=0,002 ) in aortic calcification group but there were no differences statistically among two study groups for AIx ve AIx@75.