Çocuklarda sevofluran ve sevofluran-remifentanil uygulamalarında bispektral indeks değerlerinin karşılaştırılması
In children sevofluran and sevofluran-remifentanil applications bispectral index values comparison.
  1. Tez No: 236506
  2. Yazar: FERİDE KARACAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamız pediatrik elektif cerrahilerde anestezi sağlamak amacıyla kullanılan ajanların anestezi derinliği,sevoflurane tüketimi ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza fakülte etik kurulu ve ebeveyn onayları alınarak, yaşları 3-10 yaş arasında değişen, ASA I-II grubu 1 saatten uzun sürecek elektif cerrahi geçirecek 60 adet çocuk hasta alındı.Hastalar monitörize edildikten sonra 2 gruba ayrıldı ve tüm hastalarda anestezi indüksiyonu sevofluran inhalasyonu ile yapıldı.Birinci grupta indüksiyonu takiben anestezi idamesi MAK:%0,5-2 olacak şekilde sevofluran inhalasyonu ile sağlandı. İkinci grupta indüksiyonu takiben 0,5 µ/kg remifentanil 1 dakikada yüklendi ve idame için 0,25 µ/kg/dk remifentanil infüzyonu ve MAK: %0,5-2 olacak şekilde sevofluran inhalasyonu verildi.Her iki grupta da peroperatif devamlı olarak bispektral indeks değerleri takip edildi ve 5 dakikada bir kaydedildi. Aynı zamanda peroperatif kalp atım sayısı, sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri, oksijen saturasyonu, end-tidal sevofluran konsantrasyonu, gözyaşı, terleme, öksürme ve ıkınma gibi otonomik yanıtlar takip edilerek 5 dakikada bir kaydedildi.Bulgular: Yapılan tüm ölçümlerde KAH'nın istatistiksel olarak Grup 2'de Grup 1'e göre daha düşük olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: We aim to plan to explore provide durgs depth of anesthesia for pediatric elective surgery, comparison of sevoflurane consumption and influence on hemodynamic parameters.Method: 60 children aged from 3 to 10 years and ASA 1-2 were included in elective surgery which take time more than 1 hour. For our study we get, ethic committee of the faculty?s and parent?s approval. After monitoring the patients they allocated in two gruops and anestheasia was induced by %7 sevoflurane.In Group 1 anesthesia was maintained by sevoflurane at MAC %0.5-2. In group 2 after the induction, 0.5 mc/kg remifentanil given in 1 minute and maintained by sevoflurance at MAC %0.5-2 and 0,25 µ/kg/dk remifentanil infusion. In each group peroperative BIS, heart rate, sevofluran, otonomic reflex like tears, cough, sweating and strain recorded in every 5 minutes.Result: In all measurement we determined group 2?s heart rate lower than group 1 (p0,05).