İç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde Acinetobacter kolonizasyonu/infeksiyonu için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determining the colonisation/infection risk factors for Acinetobacter in intensive care unit
- Tez No: 236514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ZARAKOLU KÖŞKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Acinetobacter, hem toplum hem de hastane kaynaklı infeksiyonlara yol açabilen bir patojendir. Hastane ortamında uzun süre canlı kalması ve hastadan hastaya kolaylıkla bulaşabilmesi nedeniyle son yıllarda Acinetobacter'in hastane kaynaklı bir patojen olarak önemi tüm dünyada artmıştır. Günümüzde Acinetobacter türleri, aminoglikozidler, kinolonlar ve geniş spekturumlu beta laktamların da dahil olduğu hemen tüm antibiyotiklere karşı direnç geliştirebilmektedir. Bu yüzden Acinetobacter infeksiyonlarının tedavisi, birçok ülkede halk sağlığı problemi olarak değerlendirilmektedir.Bir üniversite hastanesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde 15 ay süresince yapılan bu çalışmada, Acinetobacter kolonizasyonu/enfeksiyonu için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmış, hastanemizde önemli bir sorun olan çoğul antibiyotik dirençli Acinetobacter türleri ayrı bir alt grup olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya, daha önceden belirlenen katılım kriterlerine uyan toplam 221 hasta alınmış ve 23 (%10,3)'ünde Acinetobacter üremesi gözlenmiştir. Üremelerin 20 (%87)'si infeksiyon olarak kabul edilmiştir. Onbeş (%65) hastada çoğul antibiyotik dirençli tanımına uygun Acinetobacter üremesi gözlenmiştir. Çok değişkenli analiz sonucunda İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde Acinetobacter kolonizasyonu/infeksiyonu için risk faktörleri, hastanede yatış öyküsü, karbapenem ve piperasilin-tazobaktam kullanımı ile enteral beslenme olarak belirlenmiştir. Çoğul antibiyotik dirençli Acinetobacter suşları ile kolonizasyonu/infeksiyonu için bağımsız risk faktörleri ise karbapenem, piperasilin-tazobaktam, sefoperazon-sulbaktam ve aminoglikozid kullanımı ile enteral beslenme olarak saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Acinetobacter is a pathogen that has the capability of inducing both community based and nosocomial infections. The pathogen is generally referred to as nosocomial since it is able to stay alive for a long time in hospital environment and possess an easy-to-transmit among patients property. Recent studies show that Acinetobacter species are capable of developing resistance to almost all types of antibiotics including aminoglycosides, quinolones and broad spectrum beta-lactams. Therefore, treatment of Acinetobacter related infections is accepted as a public health problem in many countries.The scope of this study is to determine invasive procedures for treatment or diagnosis and applied antibiotics to the patients as well as the risk factors of Acinetobacter related infections and colonizations while treating multi-drug resistant types of Acinetobacter as a discrete sub-group. During the study, in order to investigate human to human contamination levels, colonization of all Acinetobacter species were isolated. The study was conducted in the intensive care unit of internal medicine department of a university hospital for 15 months. The data consists of 221 patients satisfying pre-determined criteria. Acinetobacter species was isolated in 23 (10%) patients and 20 (87%) of these cases was accepted to cause infection. Furthermore, it is observed that 15 (65%) of the isolated cases had either infection or colonization of multi-drug resistant Acinetobacter species. Data is analysed by using multivariate analysis. This analysis indicate that the risk factors of Acinetobacter related infections and colonizations regardless of drug resistance in the intensive care unit subject to this study are therapy with carbapenems and piperacillin-tazobactams, history of previous hospital stay and enteral feeding. On the other hand, when multi-drug resistance is taken into consideration enteral feeding, therapy of carbapenems, piperacillin-tazobactams, cefoperazon-sulbactam and aminoglycosides are identified as the group of risk factors.