Burdur-Yeşilova yöresi kromitlerinin zenginleştirilmesi
- Tez No: 23652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Burdur - Yeşilova bölgesindeki özel sektöre ait olan düşük tenörlü kromit cevherlerinin değerlendirilmesi olanakları araştırılmıştır. Numune üzerinde yapılan mineralojik incelemeler sonu cunda, kromit, olivinlerin alterasyonu sonucunda oluşan serpantin ve serpantin grubu minerallerden olan krizotil asbest ve talk mineralleri gözlenmiştir. Yine mineralojik incelemeler sonucunda cevherin 0.425 mm. altında % 89 ser- bestleştiği belirlenmiştir. Kimyasal analiz sonucunda ise numunenin % 30.81 Cra03 tenörüne sahip olduğu anlaşılmış tır. Kırma ve öğütme işlemleri sonrası cevher farklı bo yutlarda sınıflandırılmış, iri boyutlardakiler (- 0.425 + 0.300 mm., - 0.300 + 0.180 mm., - 0.180 + 0.106 mm., 0.106 + 0.075 mm.) sallantılı masa ve manyetik ayırma yöntemleri, ince boyuttaki ( - 0.075 mm.) ise flotasyon ve Multi - Gra- vite ayırısı (M.G.S.) ile zenginleştirmeye tabi tutulmuş tur. Deney sonuçlarından, manyetik ayırma yönteminin başa rılı olmadığı, Multi - Gravite ayırıcısının ise daha detay lı çalışmalara ihtiyaç gösterdiği, Sallantılı masa ve flo tasyon yönteminin kombinası ©an _ sonucunda ise % 48.25 Crz03 tenörlü bir konsantrenin % 90.66 randımanla elde edi lebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, evaluation of low grade chromite ore belongs to private sector at Yeşilova - Burdur region is investigated. Minerolgical analyses showed that ore contains chromite, serpantine which formed a result of alteration of olivines, chryotile and talc which are serpantine group minerals. At the same time, it was determined that liberation size of the ore at 89% liberation degree is minus 0.425 mm. Chemical analysis of ore sampl es showed that the ore contains 30.81% Cr2Û3. After neccessary comminution operations, the ore clasified into different size fractions, the coarse size fractions (- 0.425 + 0.300 mm, - 0.300 + 0.180 mm, - 0.180 + 0.10 6mm, - 0.106 + 0.075 mm) were subjected separately to enrichment using shaking table and magnetic separator, while the finer size fraction ( - 0.075 mm) has been concantrated by froth flotation and Multi-Gravity separator (M.G.S). The esperimental studies showed that the magnetic separation was not as successful 1 as expected, M.G.S. produced results required more detailed test. The combination of shaking table and froth flotation achieved a concantrate containing 48.25% Cr203 with the recovery of 90. 66% Cr20a.