Kazık temellerin (kazık grubu) yatak katsayısı ile statik analizi
- Tez No: 23651
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sonlu eleman deplasman yönteminde yatak katsayıları kullanılarak, dış yükleri platforma etkiyen kazık grubunun statik analizi için bir yöntem ve bilgisayar programı verilmiştir. Birinci bölümde, kazıkların kullanım yerleri, çeşitleri, kazık grubu statik analiz metodları, yatak katsayısı ve sonlu elemanlar yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, B. SCHMİDT' in çalışması temel alınarak bir kazık grubunun yatak katsayılarına göre statik çözümü sonlu elemanlar metodu ilkeleriyle formüle edilmiştir. Üçüncü bölümde, geliştirilen program hakkında genel bilgiler ve bilgisayara veri girişinin nasıl olacağı bir örnekle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, çeşitli kaynaklarda çözülmüş olan örnekler, geliştirilen programla da çözülerek sonuçlar tablolar halinde karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in thls study a computer program has been developed vhîch achleves statlcal analysis of piles accordlng to external loads uslng the bed coefficients through the finite elements displacement method. in the first chapter general informations are presented about the flelds in vhich piles are used, types of piles, statical analysis methods for pile groups, bed coefficients and the finite elements method. in the second chapter, statical solution of a piles group formulated using principles of the finite elements method according to bed coefficients which is based on B.SCHIMIDT's study. in the third chapter, general informations are given about the computer program and an explanation is made through an example that how datas are to be entered into the computer. Some examples which are solved in the literatüre have been solved also by the program and results are presented in a comparative manner in tables in the fourth chapter. The fifth chapter is allocated to the discussion of the results.