Burdur ili tahıl yetiştirilen toprakların verimlilik durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of cereal cultured soils in Burdur city
  1. Tez No: 505924
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, Burdur ilinde tahıl yetiştiriciliği yapılan toprakların verimlilik durumlarının bazı fiziksel ve kimyasal analizlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yöreyi temsil edecek şekilde 10 ilçeden (Ağlasun, Merkez ilçe, Bucak, Çavdır Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova) 97 toprak örneği alınmış ve toprakların pH, elektriksel iletkenlik (EC), kireç (CaCO3), bünye (tekstür), organik madde (OM), alınabilir kalsiyum (Ca), potasyum (K) ve magnezyum (Mg), bitkiye yarayışlı fosfor (P), demir (Fe), bakır (Cu), mangan (Mn) ve çinko (Zn) analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen veriler sınır değerlerle karşılaştırılmış ve toprak örnekleri alınan bölgenin verimlilik durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilere göre bölge topraklarının, %100'ünün düşük EC, %11'inin nötr, %89'unun hafif alkali olduğu, %6'sı kireçli, %47'si orta kireçli, %12'si fazla kireçli, %35'i çok fazla kireçli olarak hesaplanmıştır. Bölge topraklarının bünyesine bakıldığında %1'i siltli killi tın, %3'ü kumlu tın, %7'si siltli tın, %9'u kumlu killi tın, %19'u tınlı, %29'u killi tın ve %32'si killi olarak bulunmuştur. Organik madde bakımından analizleri yapılan toprakların %15'inin çok az, %55'inin az, %26'sının orta, %3'ünün iyi ve %1'inin yüksek olduğu bulunmuştur. Bölge topraklarının bitkiye yarayışlı P içerikleri bakımından %3'ünün az, %59'unun yeterli, %35'inin fazla, %3'ünün çok fazla olduğu ve bitkiye yarayışlı P içerikleri bakımından iyi durumda olduğu görülmüştür. Toprakların sadece % 7'sinin alınabilir K bakımından yetersiz ve % 93'ünün ise yeterli olduğu gözlenmiştir. Topraklarda alınabilir Ca, Mg ve bitkiye yarayışlı bakır eksikliğine rastlanmazken, yüzde 40, 56 ve 89 'unda sırasıyla bitkiye yarayışlı F, Zn ve Mn eksikliği olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the fertility status of cereal soils in Burdur district by means of some chemical and physical analysis. For this purpose, 97 soils were taken from the different district (Ağlasun, Centra District, Bucak, Çavdır Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni and Yeşilova) of Burdur region. On the soils, pH, electrical conductivity (EC), lime (CaCO3), texture and organic matter (OM) and available calcium (Ca), potassium (K) magnesium (Mg) phosphorus (P), iron (Fe), Copper (Cu), manganase (Mn), and Zinc,(Zn) analysis were made. Analysis resuls were compared with the standart values to determine soil fertility status. According to results, it was seen that 32 % of the soil is clayey, 29 % of the soil is clayey-loamy, 19 % of the soil is loamy, 9 % of the soil is sandy-clayey-loam, 7% of the soil is silty-clay, 3% of the soil is sandy- loam and 1 % of the soil is silty- clayey- loam. All soils are low EC, 11 % of the soils are neutral and 89 % of the soils is moderate alkaline. 6 percent of the soils is limy, 47 percent has moderate lime, 12 percent of the soils has high lime, and 35 percent of the soils has quite high lime content. 15 percent of the soils contain very little organic matter, 55 % of the soils contain little, 26% of the soils contain moderate and 4% of the soils contain sufficient and high organic matter. If an evaluation was made in terms of available nutrient concentrations, it was seen that 3 % of the soil had lower, 59% of the soil had sufficient and 35 % of the soil had high, 3 % of the soil contains very high phosphorus. Only 7% of the soils deficient in terms of available K and 93 % of the soil are sufficient. There is not calcium, magnesium and cupper deficiency in the soils. 40, 56 and 89 percent of the soils have demir, zinc and manganese deficiency, respectively.