Oral liken planus tanılı hastalarda displazik ve malign değişimlerin saptanması amacıyla, biyopsi öncesinde toluidin mavisi uygulama yönteminin etkinliği
The efficiency of toluidine blue application before the biopsy in oral lichen planus patients for detection dysplastic and malign changes.
  1. Tez No: 236520
  2. Yazar: BANU ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL DERELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
OLP görülme prevansı psoriazis ile benzer oranlar taşıyan, immun aracılı patogeneze sahip kronik inflamatuar bir hastalıktır. OLP ile ilgili yapılmış çok sayıda çalışma olmasına karşın halen OLP ve OLL'ların klinik ve histopatolojik tanısı ve ayırıcı tanısı ile ilgili tariflenmiş tanı kriterleri yoktur. Sonuçta, OLP veya OLL olarak adlandırılsın oral mukozada yerleşen likenoid lezyonlardan malignite gelişebildiği bilinmektedir. Çalışmamıza dahil edilen 30 OLP hastasında displastik değişikliklerin ve biyopsi yerinin saptanması amacıyla toluidin mavisiyle boyama uygulaması yapılmıştır. Toluidin mavisi mitozun fazla olduğu displazik alanlarda mavi renkte boyanmaya neden olmaktadır. Çalışmamızda toluidin mavisiyle boyanan tüm lezyonlarda histopatolojik olarak da displastik değişiklikler saptanmıştır Uygulamanın sensitivitesi %46, spesifitesi %100 prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri ise %70.8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Oral lichen planus (OLP) is an immun-mediated, chronic inflammatory disease with a reported prevalence equal to psoriasis. Oral lichenoid lesions (OLL) and OLP lack distinguishing features clinically and histopathologically, and have risk of malign transformation. Thirty OLP patients included the study, and before the biopsy, toluidine blue staining applied to define early premalignant lesions. Staining of the suspicious mucosal structures with toluidine blue and subsequently, exhibition of dysplastic lesions as blue areas because affinity of toluidine blue for high density of nuclear material and increased mitoses. In the present study, all lesions which were positively stained with toluidine blue were also examined with histopathologically and obtained dysplastic changes. The sensitivity of staining 46%, and the specificity 100%, positive predictive value was 100% and negative predictive value was 70.8%.