Liken planus tanılı hastalarda yama testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of patch test results in patients with lichen planus
- Tez No: 689368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR ÖZAYDIN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Liken planus deriyi, mukoza ve tırnakları etkileyen, etiyolojisi bilinmeyen sık görülen inflamatuar bir hastalıktır. Metal alerjilerinin, liken planus gelişiminde rol oynadığı, özellikle oral liken planusta gösterilmiştir. Bu çalışmada liken planus tanılı hastalarda ve kontrol grubunda, standart seri yama testinin pozitiflik yüzdeleri ve en sık pozitif reaksiyon tespit edilen alerjenlerin karşılaştırılması ve alerjenlerin hastalık etiyolojisinde rol oynayıp oynamadığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakultesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran, anamnez, dermatolojik muayene ve histopatolojik değerlendirme sonucunda liken planus tanısı alan 53 hasta ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 54 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Tüm hasta ve kontrol grubuna Avrupa standart seri içerisindeki 20 alerjen ile yama testi uygulandı. Bulgular: Yama testi ile hasta grubunun 9'unda (%16.98), kontrol grubunun 11'inde (%20.37) en az bir maddeye karşı pozitif reaksiyon saptandı. Yama testindeki pozitif reaksiyon oranları bakımından karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,393). Liken planus grubunda en sık pozitif reaksiyon saptanan alerjenler metilizotiazolinon (n=3, %5.66), merkaptobenzotiazol (n=3, %5.66) idi. Kontrol grubunda en sık pozitif reaksiyon saptanan alerjen metilizotiazolinon (n=5, %9.25) idi. Sonuç: Çoğunlukla dental seri yama testleriyle anlamlı pozitiflik oranları saptayan çalışmalar olsa da Avrupa standart seri ile yaptığımız çalışmamızda hasta grubu ile kontrol grubu, yama testindeki pozitif reaksiyon oranları bakımından karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Elde edilen sonuçlarla, liken planusun etiyolojisinde alerjenlerin rolünü saptama konusunda ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lichen planus is a common inflammatory disease of unknown etiology that affects the skin, mucous membranes and nails. It has been shown that metal allergies play a role in the development of lichen planus, especially in oral lichen planus. In this study, it was aimed to compare the positivity percentages of the standard serial patch test and the allergens with the most common positive reaction in patients with lichen planus and the control group, and to determine whether allergens play a role in the etiology of the disease. Materials and Methods: The study included 53 patients who applied to Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Venereal Diseases, and were diagnosed with lichen planus as a result of anamnesis, dermatological examination and histopathological evaluation, and a control group of 54 healthy volunteers. Patch test was applied to all patient and control groups with 20 allergens in the European standard series. Results: With the patch test, positive reactions to at least one substance were detected in 9 (16.98%) of the patient group and 11 (20.37%) of the control group. When the positive reaction rates in the patch test were compared, no significant difference was found between the groups (p=0.393). The most common allergens with positive reactions in the lichen planus group were methylisothiazolinone (n=3, 5.66%), mercaptobenzothiazole (n=3, 5.66%). The most common allergen with positive reaction in the control group was methylisothiazolinone (n=5, 9.25%). Conclusion: Although there are studies that mostly found significant positivity rates with dental series patch tests, in our study with the European standard series, when the patient group and the control group were compared in terms of positive reaction rates in the patch test, no significant difference was found between the groups. With the results obtained, additional studies are needed to determine the role of allergens in the etiology of lichen planus.