Sığır kaynaklı kemik grefti ile ogmente edilen maksiller sinüslerde trombositten zengin plazmanın yeni kemik oluşumuna etkisi: Histolojik ve histomorfometrik değerlendirme
Evaluation of new bone formation in maxillary sinus floor augmented by bovine bone grafts in combination with platelet rich plasma: Histological and histomorphometrical study
  1. Tez No: 236519
  2. Yazar: FATİH CABBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, sığır kaynaklı Unilab Surgibone® (USB) kemik grefti uygulanan maksiller sinus tabanı ogmentasyonlarında (MSTO) trombositten zengin plazmanın (TZP) yeni kemik oluşumu üzerindeki etkinliğinin histolojik ve histomorfometrik olarak belirlenmesi ve greftlenen bölgedeki dental implantların stabilizasyonlarının değerlendirilmesidir. Bilateral pnömatize maksiller sinüsleri bulunan, yaşları 45 ile 67 arasında değişen (53,78±7,06) 7'si erkek, 3'ü kadın 10 hasta çalışmaya dahil edildi. Aynı hastanın bir taraf maksiller sinüsü USB ile birlikte TZP ile ogmente edilerek çalışma grubu oluşturulurken, diğer taraf USB ile ogmente edilerek kontrol grubu oluşturuldu. Panaromik radyografilerde rezidüel kret yükseklikleri ölçüldü. MSTO cerrahisi sırasında ve postoperatif erken ve geç dönemdeki komplikasyonlar ve implant başarısı kaydedildi. İmplantların rezonans frekans analizleri, uygulandığı anda ve en az 6 ay sonra olmak üzere 2 defa ölçülerek implant stability quotient (ISQ) değerleri kaydedildi. MSTO işleminden implantların yerleştirilmesine kadar geçen süre ortalama 6,8±0,95 ay ve implantların yerleştirilmesinden protez aşamasına kadar geçen süre ortalama 6,52±0,71 ay idi. Her iki gruba da 14 olmak üzere toplam 28 implant yerleştirildi. Tüm örneklerde histolojik olarak yeni kemik oluşumu ve greftin rezorpsiyonu izlendi. Kontrol ve çalışma grubunun yumuşak doku miktarı, sırasıyla %59,97±7,53 ve %57,86±4,41, rezidüel greft miktarı %21,98±6,66 ve %23,68±5,99, yeni kemik miktarı %15,84±4,8 ve %16,05±3,86, trabeküler kemik hacmi ise %64,7±22,53 ve %69,11±18,66 oranında belirlendi. İki grubun histomorfometrik verileri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Kontrol grubu 1. ve 2. ISQ değerleri sırasıyla 71,78±4,96, 70,36±5,77 olarak ölçülürken, çalışma grubunda ISQ değerleri sırasıyla 75,43±6,40, 74,44±6,46 olarak kaydedildi. Her iki grupta da 2. kontrol ISQ değerleri ortalamaları 1. kontrol ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Unilab Surgibone® greft materyalinin MSTO'larda tek başına kullanıma uygun bir materyal olduğu, TZP kullanımının kemik rejenerasyonuna ve implantların stabilitesine bir etkisinin olmadığı, hem greftin konsolidasyonu hem de implantların yüklenmesi için en az 6 aylık bir sürenin yeterli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the new bone formation in maxillary sinus floor augmentation (MSFA) procedures augmented by bovine derived Unilab Surgibone® (BBG) in combination with platelet rich plasma (PRP) by histological and histomorphometrical examinations and to evaluate the stability of the implants placed in these regions. Ten patients (7 male, 3 female) with 20 bilateral phnomateuzed maxillary sinuses with a mean age of 53,78±7,06 (between 45 and 67) was participated in the study. One side of the patients were augmented with the BBG and formed the control group while other sides were augmented with BBG in combination with PRP formed the study group. Residual bone height was measured in panoramic radiographs. The complications during the study were recorded. Resonance frequency analyses were measured at the 6,8±0,95 months after the MSFA and 6,52±071 months after the placement of implants. Twenty-eight implants were placed to the patients (14 at the control group and 14 at the study group). Histological examinations showed new bone formation and the resorption of the BBG particles in all of the specimens. Histomorphometrical examinations showed 59,97±7,53% and 57,86±4,41% soft tissue, residual graft volume 21,98±6,66% ve 23,68±5,99%, new bone formation 15,84±4,8% ve 16,05±3,86% and trabecular bone volume 64,7±22,53% ve 69,11±18,66% in control and study groups respectively. There isn?t any statistically significant difference was found between the groups for histomorphometrical findings (p>0,05). The ISQ values at the 1. and 2. controls were 71,78±4,96, 70,36±5,77 and 75,43±6,40 and 74,44±6,46 for control and study groups respectively. The implant stability quotient (ISQ) values for 2. controls for both groups were found statistically higher than the 1. controls for both groups. The results of this study showed that Unilab Surgibone® bone graft is a succesfull grafting material for MSFA procedures when used alone. The use of PRP in combination with BBG doesn?t have any effect on bone formation and the stability of implants. At least 6 months period is enough after the MSFA for implant placement and for loading of the implants after implant placement.