Gömülü üçüncü molar cerrahisinde iki farklı antibakteriyel gargaranın bakteriyemi üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of effects of two different antibacterial mouthrinses on bacteremia in impacted third molar surgery.
  1. Tez No: 236528
  2. Yazar: EVREN ANIL TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bakteriyemi kan dolaşımında bakterilerin bulunması olarak tanımlanmaktadır. Cerrahi işlemler özellikle yüksek risk grubundaki hastalarda BE gibi ciddi enfeksiyonlar oluşturma potansiyeline sahiptir. Çalışmamızın amacı, % 0,2' lik klorheksidin ve % 10' luk povidon iyodür içerikli antiseptik gargaraların, gömülü üçüncü molar cerrahisi sırasında gelişebilen bakteriyemi üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmaya genel sağlık durumu iyi olan, endokardit riski oluşturacak herhangi bir kalp hastalığı bulunmayan, son 30 gün içinde antibiyotik kullanmamış, ağız hijyeni iyi olan ve ağız bakımı için düzenli olarak antiseptik ağız gargarası kullanmayan 30 hasta dahil edildi. Çalışma için 10' ar kişiden 3 grup oluşturuldu. Bu gruplar povidon iyodür grubu, klorheksidin grubu ve kontrol grubudur. Kriterlere uygun olarak seçilen hastaların yaş ve cinsiyet bilgileri kaydedildikten sonra, oral hijyen seviyesini belirlemek amacıyla plak birikimi (Silness ve Löe indeksi) ve anlık dişeti kanamaları (gingival bleeding index) kaydedildi. Cerrahi prosedürle ilgili olarak, dişin gömülülük derecesi ve konumu (Pell ve Gregory sınıflandırması) ile operasyon süresi kaydedildi. Hastalardan periferik venöz kan örnekleri antekubital venden alındı. Kan örnekleri cerrahi işlemden önce, üçüncü molar çekimi tamamlandıktan 1 dakika ve 15 dakika sonra olmak üzere 3 defa alındı. Aerob ve anaerob hemokültür şişelerine ekilen kan örnekleri mikrobiyolojik tetkiklerle değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda povidon iyodür grubunda % 40, klorheksidin grubunda % 40 ve kontrol grubunda % 60 oranında bakteriyemi tespit edildi (p>0,05). İzole edilen bakteriler % 57,6 oranında anaerob bakterilerdi ve en çok % 88,4 oranında steptococcus grubu bakteriler görüldü. Bu çalışmada povidon iyodür ve klorheksidin içeren ağız gargaralarının gömülü üçüncü molar cerrahisi sonrası bakteriyemi oranını azalttığı, ancak; bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Bu çalışmanın sonuçlarının daha geniş hasta grupları içeren ve farklı türdeki antiseptik gargaraların kullanıldığı çalışmalarla geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bacteremia is defined as the presence of bacteria in blood circulation. Surgical procedures have potential to induce serious infections such as bacterial endocarditis, particularly in high risk patients. The aim of this study was to evaluate effects of 0.2% chlorhexidine and 10% povidone iodine containing mouthrinses on bacteremia following impacted third molar surgery. To be eligable for this study, patients had to be in good general health condition, not to have any heart disease that may cause bacterial endocarditis, not to use antibiotics during last 30 days, to have good oral hygine, not to use antiseptic mouthrinse regularly. Thirty patients were enrolled for this study and divided into 3 groups, each comprising 10 patients. Age, gender, plaque accumulation (Sillness and Löe index), gingival bleeding (gingival bleeding index), level of insertion (Pell and Gregory classification) and duration of the operation were recorded. Peripheral venous blood samples were collected from antecubital vein for 3 times; just before operation and 1 and 15 minutes after the completion of tooth removal. Each blood sample was discarded into aerobic and anaerobic culture bottles and processed for microbiological examination. As a result, bacteremia was detected 40% in chlorhexidine group, 40% in povidone iodine group and 60% in control group (p>0.05). Isolated bacteria were 57.6% anaerobs and dominantly 88.4% streptococcus group. Incidence of bacteremia was reduced with chlorhexidine and povidone iodine mouthrinses in third molar surgery, although the difference was not statistically significant. We are of the opinion that, the results of this study should be improved with further studies conducted with wider patient population and with different antiseptic mouthrinses.