Mukoza retansiyonlu mandibular gömülü 3. molar diş çekim cerrahisinde sütur ile doku yara bandının (ORA-AİD) kullanılmasının ağrı ve trismusu azaltmasındaki ve erken dönem yara iyileşmesini hızlandırmasındaki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of using a suture tissue band-aid in (ORA-AİD) reducing pain and trismus and accelerating EARLY wound healing in mandibular impacted third molar with mucous retention surgery
  1. Tez No: 800973
  2. Yazar: FULYA İDİL ÖMEROĞLU AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Mukoza Retansiyonlu Mandibular Gömülü Üçüncü Molar Diş Çekim Cerrahisinde Süturla Doku Yara Bandının (Ora-Aid) Kullanılmasının Ağrı ve Trismusu Azaltmasındaki ve Erken Dönem Yara İyileşmesini Hızlandırmasındaki Etkinliğinin Değerlendirilmesi Gömülü diş cerrahi çekiminde flep süturlar ile kapatılarak bir yara bölgesi oluşur. Bu yara bölgesinin optimal koşullarda iyileşmesini hekim sağlayabilir. Yara bölgesinin iyileşmesini hızlandırmak için çeşitli materyaller kullanılabilir. Bu araştırmanın amacı gömülü mandibular 3.molar diş cerrahi çekiminde doku yara bandının (Ora-Aid) süturasyonla kullanılmasının ağrı ve trismusu azaltmadaki ve doku iyileşmesini hızlandırmadaki etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışma Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda rutin olarak yapılan 50 adet (25 hasta) mandibular üçüncü molar diş çekimi üzerinde gerçekleştirilcektir. Çalışmaya mukoza retansiyonlu, vertikal pozisyonlu, kron-kron ilişkide olan (Sınıf І - Sınıf A) simetrik gömülü mandibular üçüncü molar dişler dahil edilecektir. Bu değerlendirme için gönüllü hastaların simetrik pozisyondaki alt 20 yaş dişlerinden rastgele birine, deney grubu olarak doku yara bandının (Ora-Aid) süturasyonla uygulaması, diğerine ise kontrol grubu olarak ipek sütur ile süturasyon uygulaması yapılacaktır. Hangi tarafa hangi uygulamanın yapılacağı rastgele olarak belirlenecektir. İlk çekim sonrası yara tamamen iyileşinceye kadar beklenerek ikinci çekim yapılacaktır. Her iki işlem için 1.gün, 3.gün ve 7.gün olacak şekilde değerlendirmeler yapılacaktır. Her grubun uygulaması standardizasyonu sağlamak amacı ile tek bir hekim tarafından yapılacaktır. Her gönüllü hastaya işlemler aynı standartlarda uygulanacaktır. Farklı olarak bir grupta insizyonları kapatmak için sadece ipek sütur kullanılacak diğer grupta doku yara bandı(Ora-Aid) ipek süturla birlikte kullanılacaktır. Karşılaştırmada ağrı için VAS (Görsel Analog Skalası), ağız açıklığı değerlendirmesi için dijital kumpas kullanılacaktır. Yara bölgesinin klinik değerlendirmeleri için kızarıklık (Redness), ekimoz (Edema), ödem (Ecchymosis), akıntı (Discharge) ve yara dudaklarının ayrılması (Approximation) olarak beş faktörü içeren REEDA skalası kullanılacaktır. İki ölçüm gününde de (1. ve 3. günler) deney grubunda ağrı seviyesi anlamlı olarak düşük bulunurken, trismus değerleri bakımından her 3 günde de anlamlı sonuç elde edilmemiştir. Yedinci günde ağrı seviyesi bakımından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Birinci ve üçüncü günde, akıntı hariç tüm REEDA bulgularında anlamlı farklılık varken, yara bölgesinin yedinci gününde yara dudaklarındaki ekimoz ve akıntı dışındaki değerlerde anlamlı farklılık bulunmuştur. Birinci gün her iki grupta da yara dudaklarında akıntı görülmemiş 3. ve 7. günlerde de her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan çalışmada doku yara bandı (Ora-aid) uygulaması sadece ipek sütür uygulamasına göre postoperatif ağrıyı ve yara kenarlarındaki kızarıklık, ödem ve ekimozu azaltmıştır. Yara dudaklarının bir arada kalmasını sağlamıştır. Sütur materyali nedeniyle oluşan rahatsızlıkları önlemiştir. Bu çalışma şartlarında hastanın yaşam kalitesi, memnuniyetinin artması, yara bölgesinin korunması gibi avantajlarından dolayı çalışmamızda kullandığımız doku yara bandının (Ora-aid) süturla kullanılmasının yara iyileşmesini hızlandırmada ve ağrıyı azaltmada etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Efficacy of Using a Suture Tissue Band-Aid in (Ora-Aid) Reducing Pain and Trismus and Accelerating Early Wound Healing in Mandibular Impacted Third Molar With Mucous Retention Surgery In the surgical extraction of the impacted tooth, the flap is closed with sutures, and a wound area is formed. The physician can provide the healing of this wound area under optimal conditions. Various materials can be used to accelerate wound healing. This study aims to evaluate the effectiveness of using a wound dressing (Ora-Aid) with suturing in surgical extraction of the impacted mandibular third molar, in reducing pain and trismus and in accelerating tissue healing. The study will be carried out on 50 (25 patients) mandibular third molar tooth extractions routinely performed in Selcuk University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery. Symmetric impacted mandibular third molar teeth with mucosal retention, vertical position, and crown-to-crown relationship (Class І - Class A) will be included in the study. For this evaluation, the application of wound dressing (Ora-Aid) with suturing will be applied to one of the lower 3rd molar tooth in the symmetrical position of the volunteer patients as the experimental group, and suturing with silk suture will be applied to the other as the control group. Which application will be made to which side will be determined randomly. After the first shot, the second shot will be done by waiting until the wound is completely healed. Evaluations will be made on the 1st day, the 3rd day, and the 7th day for both transactions. The application of each group will be carried out by a single physician to ensure standardization. The procedures will be applied to each volunteer patient with the same standards, unlike in one group, only silk sutures were used to close the incisions, and in the other group, wound dressing (Ora-Aid) will be used together with silk suture. In comparison, VAS (Visual Analog Scale) will be used for pain and a digital caliper will be used for mouth opening assessment. The REEDA scale, which includes five factors redness, ecchymosis (Edema), edema (Ecchymosis), discharge, and separation of the wound lips (Approximation), will be used for clinical evaluations of the wound area. While the pain level was found to be significantly lower in the experimental group on both measurement days (days 1 and 3), no significant results were obtained in terms of trismus values in every 3 days. No significant difference was found in terms of pain level on the seventh day. While there was a significant difference in all REEDA findings except discharge on the first and third days, there was a significant difference in the values of the wound lips except for ecchymosis and discharged on the seventh day of the wound area. On the 1st day, there was no discharge from the wound lips in both group. There was no significant difference between the two groups on the 3rd and 7th days. In the study, wound dressing (Ora-aid) application reduced postoperative pain and redness, edema, and ecchymosis at the wound edges compared to silk suture application alone. Wound dressing kept the wound lips together. It has prevented the discomfort caused by the suture material. In these working conditions, it can be said that the use of the wound dressing (Ora-aid) with sutures is effective in accelerating wound healing and reducing pain, due to its advantages such as the patient's quality of life, increased satisfaction, and protection of the wound area.