Kronik hepatit b(KHB) infeksiyonunun pegile-interferon(PEG-IFN) ile tedavisinde erken virolojik yanıtın kalıcı virolojik yanıta etkisi
The effect of early virological response on sustained virological response in treatment of chronic hepatitis b infection by pegylated interferon (PEG-IFN)
- Tez No: 236537
- Danışmanlar: PROF. DR. İFTİHAR KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞHepatit B virüs(HBV) infeksiyonu global bir sağlık problemi olup HBV viral replikasyonu artan morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Kronik Hepatit B (KHB)`de tedaviye yanıtı etkileyen konak ve virüse ait birçok faktör bulunmakta olup bunlar tedavi kararını verirken önem taşımaktadır. Günümüzde tedaviye yanıtın göstergeleri net olarak bilinmemekle beraber, her geçen gün bu konuyla ilgili yeni fikirler ortaya atılmaktadır. Kalıcı virolojik yanıt (KVY) üzerine etki eden faktörler net olarak tanımlanmamıştır. Çalışmamızda KHB infeksiyonu nedeniyle pegile interferon (PEG-IFN) tedavisi verilen hastalarda, erken virolojik yanıtın (EVY), KVY üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştırYÖNTEMBu çalışma Ocak 2007-Agustos 2008 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümünde gerçekleştirildi. Çalışmaya son 6 aydır HBsAg(+) olup, HBeAg veya Anti-HBe(+), ALT'si normalin en az 1.5 katı yüksek olan, karaciğer biyopsisi kronik aktif hepatitle uyumlu olan 18 yaş üzerindeki hastalar dahil edildi. Tüm hastalarda genotip D hakimiyeti vardı. Tedavinin 4. ve 12. haftalarında erken virolojik yanıtlı olanlar ile olmayan hastaların kalıcı virolojik yanıtları değerlendirilerek, erken virolojik yanıtın kalıcı virolojik yanıtla ilişkisi incelendiBULGULAR21 KHB hastası 48 hafta süre ile PEG-IFN`ile tedavi edildi ve tedavi sonrası 24 hafta süresince takip edildi. Tedavinin 4. ve 12. haftasındaki ortalama HBVDNA düzeyindeki azalma (Başlangıç HBVDNA düzeyine göre) sırasıyla 1.6log10 ve 2.2log10 idi. KVY HBeAg(+) hastalarda %10 (1/10) ve HBeAg(-) hastalarda %54.6 (6/11)'idi4. ve 12. haftalarda HBV-DNA seviyesindeki azalmalar ile KVY arasında anlamlı ilişki saptanmadı. EVY alınmayan hastalarda bile KVY gelişebildiği belirlendi.SONUÇLARSonuç olarak KHB'nin PEG-IFN ile tedavisinde EVY ile KVY arasında kesin bir ilişki belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONHepatitis B, is a global health problem, caused by hepatitis B virus and viral replication of HBV is associated with increased mortality and morbidity. There are many factors affecting treatment response and also treatment decision in chronic hepatitis B, relating to host and virus. Although predictors of treatment response are not known completely, new ideas are being proposed about the issue. The factors affecting sustained virological response has not identified clearly. In our study we aimed to determine the effect of early virological response on sustained viroogical response in patients received pegylated interferon because of chronic hepatitis B.METHODSThis study performed at Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department of Karadeniz Technical University Medical Faculty, between January 2007 and August 2008. The patients who had older than 18 years old and had HBsAg at least 6 months, had HBeAg or Anti-HBe positivity, ALT levels of 1.5 times of upper limits of normal (ULN) and liver biopsy consisted with chronic active hepatitis b were included in this study. The common genotype was genotype D in all patients. At week 4 and 12 of treatment sustained virological responses were evaluated in patients who had early virological response or not, and the association between early and sustained virological responses were investigated.RESULTSTwenty-one patients with chronic hepatitis B were treated with PEG-IFN for 48 weeks and followed for 24 weeks during posttreatment period. At 4 and 12 weeks of treatment, mean HBVDNA declines from baseline were 1.6log10 and 2.2log10 respectively. In HBeAg(+) patients, sustained virological response rate was %10 (1/10) and was %54.6 (6/11) in HBeAg(-) patientsWe did not observe significant relation between declines in HBV-DNA levels at 4 and 12 weeks of treatment and sustained virological response. Sustained virological response developed even in patients who had not early virological response was estimated in this study.CONCLUSIONAs a result in this study, there were no definite relationship between early virologic response and sustained virologic response in the treatment of chronic hepatitis B with pegylated interferon.