Alanin aminotransferaz düzeyleri normal olan kronik hepatit b tanılı hastaların histolojik bulguları ile noninvaziv fibrozis belirteçlerinin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between histologic findings and noninvasive fibrosis markers in chronic hepatitis b patients with normal alani̇n ami̇notransferaz values
- Tez No: 613533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kronik hepatit B (KHB) dünyada yaklaşık 2 milyar insanı etkilemektedir. Hepatosellüler kanser ve karaciğer sirozu gibi sonuçları olabilen hepatit B enfeksiyonunun tedavisi günümüzdeki tıbbi imkanlara rağmen net bir başlangıç ve sonlanım noktasına sahip değildir. KHB tanısı almış olan hastaların tedavi ve takip kriterleri ulusal ve uluslararası rehberler ile belirlenmiştir. Çalışmadaki amacımız, yaşı 30 ve üzerinde, alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri sürekli normal, karaciğer biyopsisi yapılmış ve KHB tanısı almış olan hastalarda karaciğerdeki KHB'ye bağlı hasarı tespit edebilmek için karaciğer biyopsisinde elde edilen HAİ ve fibrosiz skoru ile noninvaziv belirteçler (AP (Yaş-Platellet) indeksi, APRİ (Ast-Trombosit Oranı) skoru, Fib-4 skoru, Nötrofil/Lenfosit oranı, MPV (Ortalama Trombosit Hacmi) ve RDW (Eritrosit Dağılım Genişliği)) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne 01.01.2010-31.12.2018 tarihleri arasında başvurmuş olan, KHB tanılı, karaciğer biyopsisi yapılmış olan hastalar dahil edilmiştir. ALT düzeyleri son bir yılda bakılan tüm ölçümlerde normal olan ve HBV DNA> 2000 IU/ml olan hastalardan HbeAg (+) 29 ve HbeAg (-) 93 hasta olmak üzere toplam 122 hasta alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 kullanılmıştır. Bulgular: Tüm hastaların demografik verileri incelendiğinde; iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic hepatitis B (CHB) affects approximately 2 billion people worldwide. Treatment of hepatitis B infection, which may have consequences such as hepatocellular cancer and cirrhosis of the liver, does not have a clear beginning and end point despite current medical facilities. The treatment and follow-up criteria of patients with CHB were determined by national and international guidelines. The aim of this study was to determine the level of chronic liver disease in patients aged 30 and over with alanin aminotransferaz (ALT) normal, liver biopsy and CHB and to determine the CHB-related damage in the liver. To investigate the relationship between APRI (ast-platelet ratio) score, Fib-4 score, Neutrophil/Lymphocyte ratio, MPV (mean platelet volume) and RDW (erythrocyte distribution width)). Materials and Method: Our study is a retrospective study. Patients who were admitted to the Department of Gastroenterology of Adana Şehir Training and Research Hospital of Health Sciences University between 01.01.2010 and 31.12.2018 were included in this study. A total of 122 HbeAg (+) 29 and HbeAg (-) 93 patients were included in patients whose ALT levels were normal in all measurements taken in the last year and HBV DNA> 2000 IU / ml. SPSS 23.0 was used for statistical analysis of the data. Results: When the demographic data of all patients were examined; There was no significant difference between the two groups.