Ehrami Kataçam (Pinus nigra Arnold Subsp. pallsiana (Lamb) Holmboe var.pyramidata (Acat) Yaltırık, Stat.nova)' nın dağal yayılışı ve ekolojik özellikleri
  1. Tez No: 23654
  2. Yazar: ERSİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET Anadolu Karaçamının ülkemizde bulunan dör varyetesinden biri olan Ehrami Karaçam (Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe var. py rami data (Acat.) YaIt.,Stat. nova), Türkiye için endemik olup, Kütahya çevresinde, doğal olarak yetişmektedir. Bu araştırmada Ehrami Karaçamın morfolojik özellikleri, doğal yayılışı, iklim ve besin elementleri ilişkileri, toprak ve ölü örtü özellikleri, kök yapısı ile tohum çimlenme ve yetişme özelikleri çok yönlü olarak incelenmiştir. Bitkinin yayılış gösterdiği alanlardaki floristik bileşimide detaylı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Ehrami Karaçamın daha önceden belirlenmiş olan alanların dışında Kütahya iline bağlı Aydıncık, Kızık, Çerte, Pullar ve Esatlar'da da doğal topluluklar oluşturduğu bu çalışmalar esnasında saptanmıştır. Kalsiyumca zengin alanlardaki yayılışı bunun bir kalsikol özelliğe sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ehrami Karaçam, Pyramidal Black Pine (Pinus nigra Arnold, subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe var. pyramidata (Acat.) Yalt.,Stat. nova) is one of the four varieties of Anatolian Blac Pines existing in Türkiye. It is an endemic for Türkiye and grows naturally around Kütahya. This investigation covers detailed studies on the morphology, natural distribution, climatic and nutrient correlations, soil and dead litter characteristics, rooting habit, seed germination and growth behaviour of Ehrami Karaçam. Attempts have been made to put forth floristic composition of the distributional areas of this plant too in detail. The study revealed that natural population of Ehrami Karaçam exist at Aydıncık, Kızak, Çerte, Pullar and Esatlar towns of Kütahya too, in addition to the areas reported before. Its distribution on calcium rich soils depicts that it is of calcicolous nature.