Isparta yöresi Ehrami Karaçam ağaçlandırmalarının değerlendirilmesi: 30. yıl sonuçları
Evaluation of Ehrami Black Pine plantations in Isparta district: 30th year results
  1. Tez No: 709574
  2. Yazar: RECEP KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışmasında, Isparta yöresinde tesis edilen 30 yaşlı Ehrami Karaçam (Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana var. pyramidata) ağaçlandırma sahasından seçilen her biri 500 m2 büyüklüğündeki dört örnek alanda boy, dip çap, göğüs yüksekliği çapı, tepe çapı ile birey sayısı araştırılmıştır. Bununla birlikte sahadaki Anadolu Karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] ve Toros Sediri (Cedrus libani A. Rich.) ile bu özellikler bakımından karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda Ehrami Karaçam'ın, ortalama boy, dip çap, göğüs yüksekliği çapı ve tepe çapı değerleri sırasıyla 9.9 m, 29.3 cm, 25.1 cm ve 302.5 cm bulunmuştur. Örnek alanlar boy, dip çap ve göğüs yüksekliği çapı bakımından istatistiksel bakımdan anlamlı (p0.05) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, height, diameter at base, diameter at breast height, crown diameter and number of individuals were studied at 30 year Ehrami black pine (Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana var. pyramidata) afforestation by four sampled areas each of them 500 m2 selected from Isparta district. Beside, the species was compared for the characteristics by Anatolian black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] and Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.). Averages of height, diameter at base, diameter at breast height, crown diameter and number of individuals were 9.9 m, 29.3 cm, 25.1 cm ve 302.5 cm in Ehrami black pine, respectively. Sampled areas showed significant difference (p0.05).