Trabzon il merkezindeki yağış sularının kimyasal analizi
Chemical analysis of precipitation in the county central Trabzon
- Tez No: 276139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Trabzon'da 12 aylık dönemde yağan yağmurun kimyasal özelliklerinin incelenmesi amacıyla üç ayrı istasyonda toplanan yağış örneklerinde SO4-2 , NO3-, NO2-, Ca+2 , Mg+2 ve pH değerleri ölçülmüştür. Örnekleme istasyonları KTÜ kampüs, Valilik ve Bahçecik mevkiinde kurulmuştur. Bu istasyonlardan Mayıs 2008 ve Nisan 2009 tarihleri arasında örnekler alınmıştır. Bu ölçümler sonucunda ortalama pH değeri 6.81, ortalama sülfat, nitrat, nitrit, kalsiyum ve magnezyum değerleri sırasıyla 2.993 mg SO4-2 / L, 0.302 mg NO3- / L, 0.046 mg NO2- / L, 0.66 mg Ca+2 / L, 0.60 mg Mg+2 / L olduğu tespit edilmiştir. Bu da Trabzon yağmurlarının Mayıs 2008 - Nisan 2009 döneminde alkali karakterde olduğunu göstermektedir.Ayrıca 2008-2009 yılları arasında Trabzon İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne ait sabit ölçüm istasyonları tarafından yapılmış olan ölçümlerden yararlanılarak PM ve SO2' ye ait hava kirliliği grafikleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to investigate the chemical properties of the rains in winter in Trabzon city, Black Sea Region, Turkey. The rain water samples were collected at three stations which are in the KTU campus, the Governership and Bahçecik standing. SO4-2 , NO3-, NO2-, Ca+2 , Mg+2 and pH concentrations of samples were determined. The samples are taken from May 2008 to April 2009 at these three stations. The average pH value was 6.81. The average pollutant concentrations of the rainwater samples were determined as follows : 2.993 mg SO4-2 / L, 0.302 mg NO3- / L, 0.046 mg NO2- / L, 0.66 mg Ca+2 / L, 0.60 mg Mg+2 / L. This is indicated that alkaline character period between May 2008 - April 2009 of Trabzon rainwater. Also the air pollution graph of PM and SO2 have been drawn for urban Trabzon. The data of air pollutants have been recorded by a stable air pollution monitoring laboratories of Directorate of Environment and Foresty of Trabzon between the years of 2008-2009.