Açık kalp cerrahisi tekniği ile koroner revaskülarizasyon yapılan hastalarda kardiyopulmoner by-pass pompasının pulsatil ve non-pulsatil kullanımının serebral perfüzyon üzerine etkileri
Effects of pulsatile and nonpulsatile cardiopulmonary bypass on cerebral perfusion in the patients who had coronary revascularisation with opeh heart surgery technique
  1. Tez No: 236542
  2. Yazar: EMRAH EREREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SONCUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında pulsatil perfüzyon kullanımı ile non-pulsatil dolaşımın sebep olduğu komplikasyonların azalacağı düşünülmesine rağmen serebral sistem üzerine olumlu etkileri ile ilgili yayınlar sınırlı sayıdadır. Biz bu çalışmamızda KPB pompasının pulsatil veya non-pulsatil çalışmasının serebral dolaşım üzerinde fark yaratıp yaratmadığını, near-infrared spektroskopi (NIRS) ölçümlerine ek olarak serumdaki biyokimyasal belirteçler ve jubuler bulb oksijen saturasyonu (SjVO2) ölçümleri ile araştırmayı hedefledikOcak - Haziran 2009 tarihleri arasında KPB ile koroner revaskülarizasyon yapılacak 18 hasta imzalı onamı alındıktan sonra çalışmaya alındı. Aort klempi konulduktan sonra 10ar dakikalık dönemlerde non-pulsatil ve pulsatil perfüzyon uygulandı. Anestezi öncesi, non-pulsatil ve pulsatil pompa sırasında ve pompa çıkışı S100ß, adrenomedullin (ADM), NSE ve SjVO2 ölçümleri yapıldı. NIRS ölçümleri için Niroxcope 401 cihazı kullanıldıHastalarınn % 77.8'i erkek, % 22.2'si kadın idi. Ortalama yaş 59.06±10.40 ve EF % 50.67±13.39 idi. Non-pulsatil ve pulsatil perfüzyon sırasında ortalama arter kan basınçları (6726±7.01/68.71±527 mmHg) ve serum hemoglobin değerleri (8.64±1.32/8.51±1.29 mg/dl) arasında istatiksel fark yoktu. Postoperatif nörokognitif disfonksiyon % 27.8, SVO ise % 11.1 olarak gözlendi. Nonpulsatil dönemde artan s100ß, pulsatil dönemde istatiksel olarak anlamlı düşüş gösterdi. S100ß ile aort klemp ve KPB süreleri arasında güçlü korelasyon saptandı. Pompa çıkış NSE değerleri ile pulsatil dönem ve pompa çıkışı ADM düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı artışlar gözlendi. NSE, SjVO2 ve NIRS değerleri açısından perfüzyon tipleri arasında fark gözlenmediBiz bu çalışmamızda non-pulsatil döneme oranla pulsatil dönemde gözlenen s100ß değerlerindeki düşüşün önemli olduğunu düşünüyoruz. KPB sonrası gelişebilen nörolojik komplikasyonların pulsatil perfüzyon ile azaltılabileğini göstermek için daha geniş hasta serilerinde yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Although it has been thought that the complications due to non-pulsatile blood flow should be lessen with the utilization of pulsatile perfusion during cardiopulmonary bypass (CPB), there is not enough literature about the probable beneficial effectts on cerebral perfusion. In this study we aimed to determine whether the utilization of pulsatile or nonpulsatile CPB differs on the cerebral circulation by the measurements of biochemical serum markers and the jugular bulb oxygen saturation (SjVO2) in adition to near- infrared spectroscopy (NIRSAfter obtaining informed consent, 18 patients scheduled for coronary revascularization on CPB were included to the study. After aortic clamping non-pulsatile and pulsatile perfusion were both performed for each 10 minute periodes. S100ß, adrenomedullin (ADM), NSE and SjVO2 measurements were performed 10 minutes before anesthesia, during nonpulsatile perfusion, during pulsatile perfusion and 10 minutes after CPB. Niroxope 401 was used for NIRS measurements14 patients were male ( 77.8 %) and four patients were female (22.2 %). The mean age was 59.06±10.40 and the mean ejection fraction was 50.67 ± 13.39 %. There were not statistically differences between both perfusion regimes as the mean arterial blood pressures (6726±7.01/68.71±527 mmHg) and the serum hemoglobin levels (8.64±1.32/8.51±1.29 mg/dl). The postoperative neuro-kognitive dysfunction rate was 27.8 % and the serebro-vascular event rate was 11.1 %. The increasing values of s100ß during non-pulsatile perfusion were decreased significant statistically with pulsatile perfusion. There was significant correlation between the cross clamping, CPB times and S100ß levels. Off-pump NSE levels and ADM levels during pulsatile perfusion and after CPB were statistically higher. There were not statistically differences between the perfusion types for NSE, SjVO2 and NIRS measurementsWe think that the decrease of s100ß levels during pulsatile perfusion is the striking point of this study. We also think that there is need for more studies with extended patient series to prove that the neurologic complications due to CPB should be lesson with pulsatile perfusion.