Diabetik makuler ödemin tanı ve tedavisinde Heidelberg Retina Tomografisi III (HRT III) cihazı 'Makula modülü' verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of HRT III (Heidelberg Retina Tomography III) instrument macula module data in diagnosis and treatment of diabetic macular edema
- Tez No: 236545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜZEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Diabetik makula ödeminin tanısı ve laser fotokoagülasyon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesinde konfokal scanning laser oftalmoskop (HRT III, Heidelberg, Almanya)“Retina Modülü”verilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç-Yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı' na başvuran ve ayrıntılı oftalmolojik muayenesi sonucunda diabetik makular ödem tanısı alan ve laser fotokoagülasyon tedavisi uygulanan 150 diabetik olgunun 282 gözü ile diabetik olmayan 50 sağlıklı olgunun 100 gözü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların 19 u Tip I DM, 131 i Tip II DM lu idi. Olguların ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri yarıklı lamba biomikroskopisi ile ön segment muayenesi ve dilatasyonlu fundus muayenesi ve fundus floresein anjiografi gerçekleştirildi. Her olguya HRT III Retina Modülü uygulanarak makular ödem indeksi değeri ve santral makula kalınlığı belirlendi. Fokal tedavide klinik ve/veya anjiografik olarak saptanan mikroanevrizmalara, sirsine lezyonların ortasına direkt olarak fotokoagülasyon uygulandı. Diffüz diabetik makular ödemi olan olgulara da makuler grid tedavisi uygulandı. Tedavi cevabının izlenmesi için olgular laser sonrası 3. ve 6. aylarda kontrole çağrıldılar. Tüm kontrollerde detaylı oftalmolojik muayeneleri yapılarak HRT III Retina Modülü ölçümleri uygulandı.Bulgular: Çalışma grubundaki olguların yaş ortalamaları 54.68±10.95 (15-82), kontrol grubunun yaş ortalamaları ise 53.42±6.76 (42-70) arasında idi. Tip I DM olgularının düzeltilmiş görme keskinliği (Log MAR), laser tedavisi öncesi ve tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda sırasıyla 0.54±0.30, 0.47±0.33 ve 0.45±034 idi. Tip II DM olgularında ise, sırasıyla 0.63±0.30, 0.56±0.32 ve 0.55±0.32 idi. Laser tedavisi sonrası görme artışları istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Tip I DM olgularının makular ödem indeksleri, laser tedavisi öncesi ve tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda sırasıyla 1.90±0.54, 1.59±0.45 ve 1.34±0.35 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Analysis of confocal scanning laser ophtalmoscope (HRT III, Heidelberg, Germany) retina module data in diagnosis of diabetic macular edema and evaluation of efficiency of laser photocoagulation therapy.Material and Method: This study is performed by Harran University Medical Faculty Department of Ophtalmology in which 282 eyes of 150 diabetic patients diagnosed as having diabetic macular edema after a detailed ophtalmologic examination and treated with laser photocoagulation, and 100 eyes of 50 non-diabetic healthy people were involved. Detailed ophtalmologic examination include by slit lamp biomicroscope anterior segment examination and dilated fundus examination and fundus fluoresceint angiography is performed. HRT III retinal module is applied for all of the cases to determine macular edema index value and cental macula thickness . In focal therapy against the microanevrisms determined clinically and/or by angiography, photocoagulation is applied directly in the middle of the circinate lesions. Macular grid therapy is applied to the cases having diffuse diabetic macular edema. For evaluation of response to laser therapy, patients are called for follow up controls in 3. and 6. months subsequent to laser therapy. Detailed ophtalmologic examination is done in all of the controls and HRT III retinal module measurements are applied.Findings: Mean age of trial group is 54.68±10.95 (15-82), and mean age of control group is 53.42±6.76 (42-70). Corrected visual acuity in laser treatment before and after treatment 3. and 6. months were 0.54±0.30, 0.47±0.33 and 0.45±034 in Type I DM cases, and 0.63±0.30, 0.56±0.32 and 0.55±0.32 in Type II DM cases. Increase in visual capability after laser therapy was found statistically significant. Macular edema index in laser treatment before and after treatment 3. and 6.