Sağlıklı bireylerde vücut kitle indeksine göre serum leptin, adiponektin seviyeleri ile oksidatif ve antioksidatif parametrelerin ilişkisi
The levels of the leptin and adiponectin in subjects with normal, overweight and obes, and their relationship with oxidative and antioxidant parameters
- Tez No: 236547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve amaç:Obezite ateroskleroz için önemli bir risk faktörüdür ve sıklığı hızla artmaktadır. Son çalışmalar obezite ilişkili komplikasyonlarda leptin ve adiponektinin önemli roller oynadığını düşündürmektedir. Bununla birlikte etki mekanizmaları tam olarak ortaya konulamamıştır. Bu çalışmada vücut kitle indeksi (VKİ) düzeylerine göre leptin ve adiponektin düzeylerinin oksidatif parametreler ile olan ilişkisi araştırıldı.Metot:Sağlıklı bireyler arasında VKİ ölçütlerine göre VKİ >30 kg/m2 olan (n=29, Grup 1), VKİ 25?30 kg/m2 arası (n=29, Grup 2) ve VKİ
Özet (Çeviri)
AbstractBackground and aim:Obesity is an important risk factor of atherosclerosis and its prevalence is rapidly increased. Recent studies suggest that the leptin and adiponectin play important roles in obesity, and they are associated with complications of obesity. However, the mechanism of effects has not been outstandingly established. In this study, we studied leptin and adiponectin levels according to body mass index (BMI) their relationship with oxidative parameters.Methods:A total of 87 healthy subjects with BMI >30 kg/m2 (n=29, Group 1), BMI=25-30 kg/m2 (n=29, Group 2) and BMI