Obez çocuklardaki hipertansiyon ve insülin direncinin kardiyak işlev bozukluğuna etkisinin ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of the affects of insulin resistance and hypertension on cardiac dysfunction in obese children by echocardiography
- Tez No: 236549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada obez çocukların kardiyak işlevlerinin ekokardiyografi iledeğerlendirilmesi, ayrıca bulunan sonuçlara insülin direnci ve hipertansiyonun neşekilde etki ettiğinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Yaşları 4?19 arasında değişen (ortalama 11,6±3,70 yıl) ve VKİ95 persantil ve üzerindeki 52 çocuk (Erkek:32, Kız:20) çalışmaya dahil edildi. VKİnormal sınırlarda olan, yaş (4-19, ortalama 11,0±4,1 yıl) ve cinsiyeti (Erkek:25, Kız:19)uyumlu 44 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Obezlerde açlık kan şekeri, tiroidhormonları, lipid profili, insülin ve kortizol düzeyleri ölçüldü. Obez hastalar ayrıcahipertansiyon ve/veya insülin direnci olup olmamasına göre 4 alt gruba da ayrılarakkıyaslandı. Hasta ve kontrol grubunun hem sağ hem de sol ventrikül'ün M mod, ikiboyutlu ve Doppler ekokardiyografi ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this research was aimed to evaluate the cardiacfunctions of obese children by echocardiography and in addition to find out theaffects of insulin resistance and/or hypertension on cardiac functions.Material and Methods: The Obese group included 52 children in this study (32 boysand 20 girls) with ages ranged between 4-19 years old (mean 11.6±3.7 years) andBMI ? 95 percentiles. Children with appropriate for age (4-19 years, mean 11.0±4.1years), sex (25 boys and 19 girls), and with normal BMI were selected as controlgroup. Serum fasting glucose, thyroid functions, lipid profile, insulin and cortisolelevels were measured in the obese group. The patients were also divided into 4subgroups according to existing of hypertension and/or insulin resistance, and theywere also compared between each other. Echocardiographic measurements of bothgroups were made by using M-mode, 2-D and PW Doppler techniques and MPIvalues of the left and the right ventricles were calculated.The student?s t test was used to compare the main groups, and analysis of variance(One Way ANNOVA) was used to compare the obese subgroups between each otherand with the controls. Post hoc testing was also applied by using the Sidak multiplecomparisons test.