Mesanenin ürotelyal karsinomlarının epidemiyolojisi
- Tez No: 236553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK IŞIK GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mesane karsinomu erkeklerde kadınlardan ortalama 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun temelinde primer etyolojik faktörler olan sigara kullanımı ve mesleki maruziyetin genellikle erkek cinsiyet ile ilişkili olması yatmaktadır. Sigara kullananlarda ve bağlantılı olarak erkeklerde kas invazyonu gösteren tümörler de daha yüksek oranda görülmektedir. Ayrıca tümör derecesi ile patolojik evre korelasyon göstermektedir ve yüksek dereceli tümörlerde kas invazyonu görülme olasılığı daha fazladır.Bu çalışmada Ocak 1997 ile Ocak 2009 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na gelen 420 hastaya ait mesane transüretral rezeksiyon (TUR), sistektomi ve sistoprostatektomi materyalleri taranmış olup; mesane karsinomları için, ortalama tanı yaşı, erkek/kadın oranı, yüksek dereceli, düşük dereceli, muskularis propria invazyonu gösteren, lamina propria invazyonu gösteren ve noninvaziv tümörlerin oranları hesaplanarak bu tümörlerin epidemiyolojik verileri elde edilmiştir. Ayrıca cinsiyet, tümör derecesi ve evre arasındaki oransal ilişki değerlendirilmiştir.Sonuç olarak bu çalışmada literatür ile uyumlu olarak, mesane karsinomunun erkeklerde belirgin olarak daha yüksek oranda görüldüğü, yüksek dereceli, lamina propria invazyonu gösteren ve muskularis propria invazyonu gösteren tümörlerin oranının da erkek cinsiyette daha yüksek olduğu ve kas invazyonu gösterme oranının yüksek dereceli tümörlerde daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is seen 2-3 times more in women than in men. Behind this are cigarette usage and occupational exposure being associated to males, which are primary factors the essentials. The tumors demonstrating muscle invasion is seen in those using cigarette and accordingly in men demonstrating muscle invasion at higher level. Accordingly, tumor level and pathologic tumor stage reveal a correlation between each other and the probability of invasion in high-level tumors is more.In this study, bladder transuretral resection (TUR), cystectomy and cystoprostatectomy materials of 420 patients who have come Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Pathology between January 1997 and January 2009 are searched; and epidemiologic data of bladder tumors are achieved by determining the average diagnosis age, male/female ratio, the ratio of tumors being high grade, low grade, whether being characterized with muscularis/lamina propria invasion or non-invasion. Besides, correlative relationship between gender, tumor degree and pathologic tumor stage is assessed.As a result, in this study, it is determined in line with the literature that bladder carcinoma is apparently seen more in men than in women, level of high grade tumors with lamina propria invasion and muscularis propria invasion is more in men, and level of muscle invasion is more in high grade tumors.