Futbolda farklı vuruş tekniklerinde kassal aktivasyonların ve top hızı-izokinetik kuvvet ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating muscular activation during different kicking style and relationship between ball velocity-isokinetic strength
- Tez No: 236583
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, profesyonel ve amatör futbolcuların 6 farklı vuruş tekniği sırasında,rectus femoris (RF), vastus lateralis (VL), vastus medialis (VM), biceps femoris(BF) ve gastrocnemius (GAS) kas gruplarında oluşabilecek kassal aktivasyonfarklılıklarının ve farklı vuruş teknikleri sonucu oluşan top hızı ile izokinetikkuvvet parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya17 amatör (yaş: 23.2±2.9yıl, antrenman yaşı: 12.4±2.6yıl) ve 14 profesyonel (yaş:22.5±2.8yıl, antrenman yaşı: 12.8±2.9yıl) olmak üzere toplam 31 erkek futbolcugönüllü katılmıştır. Araştırmada, elektromiyografi (EMG) sistemi kullanılarak altıfarklı vuruş tekniğinin uygulanışı sırasındaki topa vuruş bacağına ait kassalaktivasyon ölçümleri yapılmıştır. 15m uzaklıktan hedef kaleye doğrugerçekleştirilen isabetli vuruşlara ait top hızları radar yardımıyla tespit edilmiştir.İzokinetik (konsantrik/konsantrik) testler her iki dizde 60, 180, 240 ve 300°sn-1açısal hızlarda 3 tekrar submaksimal ve 5 tekrar maksimal şekilde yapılmıştır.Amatör ve profesyonel futbolcularda altı farklı vuruş tekniğinin uygulanışısırasında ortaya çıkan kassal aktivasyon farklılıklarının analizi için çift taraflıStudent-t testi kullanılmıştır. Amatör ve profesyonel sporculara ait izokinetikkuvvet değerlerinin ve altı farklı vuruş tekniğinde ortaya çıkan top hızlarınınkarşılaştırılması için t-testi kullanılmıştır. İzokinetik kuvvet parametreleriyle altıfarklı vuruş tekniğinde ortaya çıkan top hızı değerlerinin ilişkisini açıklamak içinPearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed that analyzing connection between isokinetic strengthparameters and ball velocity during different types of kick and, analyzingmuscular activation differences which occur in rectus femoris (RF), vastuslateralis (VL), vastus medialis (VM), biceps femoris (BF) and gastrocnemious(GAS) during six types of kicks which were performed by professional andamateur soccer players. 17 amateur (age: 23.2±2.94year, training status:12.4±2.6year) and 14 professional (age: 22.5±2.8year, training status:12.8±2.9year), totally 31 male soccer players volunteered to participated thecurrent study. In this study, muscular activation pattern concerning kicking legwere tested during six types of soccer kicks by using electromyography (EMG)system. Ball velocities regarding kicks which were performed at target goal from15m away tested by radar gun. 3 submaximal, 5 maximal isokinetic(consantric/consantric) test were measured at 60, 180, 240 and 300°s-1 angular velocities in both legs. Two sample Student t-test was used to analyze muscularactivation differences during six types of kicking techniques in amateur andprofessional soccer players. T-test was used to compare ball velocities during sixtypes of kicking techniques and isokinetic strength parameters between twogroups. To clarify relationship between isokinetic strength values and ballvelocities which occur during six types of kicking techniques Pearson CorrelationAnalyze was used.