Aktüel ve ideal vücut ağırlığına göre hesaplanan enerji gereksinimlerinin indirekt kalorimetri ile karşılaştırılması
Comparison of energy requirements by indirect calorimetry according to ideal and actual body weight
  1. Tez No: 236607
  2. Yazar: BANU BİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REŞAT MORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmamızda, Yoğun Bakım hastalarında AVA ve İVA kullanılarak Harris-Benedict ve Schofield Eşitlikleri göre elde edilen günlük enerji gereksiniminin, en doğru gösterge olan, metabolik monitörden elde edilen günlük enerji gereksinimi ile karşılaştırılması amaçlanmıştırEÜTF Etik Kurul Onayı alındıktan sonra başlanan çalışma; EÜTF Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakm Kliniğinde gerçekleştirildiÇalışmaya, 16-91 yaş arasında olan mekanik ventilatör desteğindeki hemodinamik açıdan stabil 147 hasta dahil edildi. Respiratuvar sistemde yüksek basınç varlığı olan hastalar, 0.60 FiO2 ihtiyacı olan hastalar, respiratuvar sistemde kaçak olan hastalar (toraks tüpü vb nedenlerle), amputasyon, diyaliz, septik şok dışlanma kriteri olarak kabul edildiHastaların boy ve VA ölçüldü. Hastaların günlük enerji gereksinimleri, AVA ve İVA kullanılarak ayrı ayrı Harris-Benedict ve Schofield eşitliği ile hesaplandı. Aktivite faktörleri ilave edildi. Hastalar, hemodinamik ve metabolik olarak stabil hale geldikten 24 saat sonra, Ramsay Sedasyon Skoru 3-4 olacak şekilde propofol ile sedasyon uygulandı ve Deltatrac II Metabolik Monitör Sistemi ile 30 dakikalık metabolik monitör ölçümleri alındı ve ölçümlerin ortalaması kaydedildi.Daha sonra Hamwi formülüne göre hastaların ideal vücut ağırlıkları hesaplandı. Hastaların günlük enerji gereksinimleri, aktüel vücut ağırlığı ve ideal vücut ağırlıkları kullanılarak Harris Benedict ve Schofield eşitliği ile hesaplandı.Çalışma sonunda aktüel vücut ağırlığı ve ideal vücut ağırlığı ile hesaplanan günlük enerji gereksinimleri, metabolik monitörden elde edilen enerji gereksinimi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Hastaların indirekt kalorimetri ölçümlerinden elde edilen gerçek enerji gereksinimi ile, AVA ve İVA kullanılarak ayrı ayrı hesaplanan Harris Benedict denklemiyle elde edilen enerji gereksinimleri ve AVA kullanılarak hesaplanan Schofield denklemiyle elde edilen enerji gereksinimi arasında istatistiksel fark saptandı (p< 0.001) fakat, İVA kullanılarak hesaplanan Schofield denklemiyle elde edilen enerji gereksinimi arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05Sonuçta Her iki hesaplama yöntemi ile elde edilen değerlerin, indirekt kalorimetri değerlerine göre daha yüksek bulunduğu görülmektedir. En yakın sonuç İVA kullanılarak hesaplanan Schofield eşitliği ile elde edilmiştirSonuçlarımız, enerji gereksinimi hesaplanmasında, AVA yerine İVA kullanılarak Schofield eşitliğinden yararlanılmasının nütrisyon desteğinde daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, the aid is comparison of daily energy requirements by Harris-Benedict and Schofield equations which is obtained from IBW and ABW and the metabolic monitor ,the most accurate indicator, in critically ill patientsThe study began in EUTF Department of Anaesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit after EUTF Ethics Board Approval was held.147 patients, between 16-91 years old,in the mechanical ventilator support and hemodynamic stable ,were included in this studyRespiratuvar presence of high pressure in the system as patients, 0.60 FiO2 patients in need, respiratuvar leakage in the system of the patient (due to thoracic tube etc.), amputasyon, dialysis, septic shock were exclusion criteria.Patient height and actual and ideal body weight were measured.Daily energy requirements by Harris-Benedict and Schofield equations which is obtained from IBW and ABW were calculated in each patientActivity factors were added. 24 hours after hemodynamic and metabolic stability provided , propofol sedation was applied with Ramsay Sedation Score 3-4 Metabolic Monitor System with 30-minute Deltatrac II metabolic monitor the average of measurements taken and measurements were recorded.Then, according to the patients Hamwi formula was calculated on ideal body weight. Daily energy requirements of patients, actual body weight and ideal body weight using the Harris Benedict and Schofield equations were calculatedWorking with the body weight and ideal body weight for the end of the current calculated daily energy requirements, energy requirements resulting from the metabolic monitor as compared with the statisticsPatient indirect calorimetry measurements obtained from the actual energy requirements with the ABW by using and IBW separately calculated with the Harris Benedict equation is obtained for the energy requirements and ABW was calculated using the Schofield equations derived energy requirement statistical difference between the deviation (p 0.05As a result both of the value obtained by the calculation method, indirect calorimetry was higher than values. The results calculated by using the IBW has been obtained by the Schofield equationResults, to calculate the energy requirement, by using the Schofield equation ABW instead IBW benefit from it would be more appropriate to support the nutrition.