Aksiller brakial pleksus bloğunda 0.3 ve 0.5 mA' lik eşik akımların blok üzerine olan etkileri
The Effects of The 0.3 mA and 0.5 mA of threshold currents on the axillary brachial plexus blockade
- Tez No: 236609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE MIZRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
El cerrahisi geçirecek hastalarda aksiller brakial pleksus blokajı uygulanmasında periferik sinir stimülatörü eşliğinde 0.3 ve 0.5 mA'lik eşik akımlarının intraoperatif hemodinamikler, yan etki, komplikasyonlar, sedatif ve analjezik ilaç ihtiyacı, blok başlama zamanı ve süresi ve postoperatif analjezik ihtiyacı ve hasta ve cerrah memnuniyeti üzerine etkisini araştırmayı planladıkRandomize-çift kör olan çalışmamıza, 18-60 yaş arasında ASA I-II, 40 hasta dahil edildi. Grup 1'de (n=20) eşik akım periferik sinir stimülatörü eşliğinde 0.3 mA ve grup 2'de (n=20) 0.5 mA düzeyinde kullanıldı. Blok sırasında 150 mg levobupivakain ve 200 mg lidokain olmak üzere totali 40 mL olan lokal anestezik karışımı dört sinire eşit olarak enjekte edildi. Her hasta 0.02 mg/kg İV midazolam ile premedike edildi. Sensorial blok pin-prick testi, motor blok ise bromage skalası ile kontrol edildi ve blok başlama süreleri kaydedildiİntraoperatif hemodinamikler, yan etki, komplikasyonlar, sedatif ve analjezik ilaç ihtiyacı, blok süresi ve postoperatif analjezik ihtiyacı ve hasta ve cerrah memnuniyeti bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of 0.3 mA and 0.5 mA of threshold currents on intraoperative hemodynamics, adverse effects, complications, sedative and analgesic drug requirements, the onset time and duration of blockade, the postoperative analgesic requirement, and the satisfactions of patient and surgeon during brachial plexus blockade by means of a peripheral nerve stimulator in the patients undergoing hand surgeryIn this study, double blind-randomised study 40 patients, between 18-60 years of age, and in the American Society of Anesthesiology (ASA) I-II risk group were included. In group 1 (n=20), the threshold currents of 0.3 mA and in group 2 (n=20), the threshold currents of 0.5 mA were used by means of a peripheral nerve stimulator. 150 mg of levobupivacaine and 200 mg of lidocaine in a total of 40 mL local anesthetic mixture was injected by dividing among 4 nerves during blockade. Each patient was premedicated with IV midazolam, 0.02 mg/kg. The sensory blockade was checked using the pin-prick test, the motor blockade was checked using bromage scale and the onset time of blockades were recordedThere was no statistical significant difference between the groups in term of intraoperative hemodynamics, adverse effects, complications, sedative and analgesic drug requirements, the duration of blockades, the postoperative analgesic requirement, and the satisfactions of patient and surgeon during brachial plexus blockade.