Kolorektal kanserli hastalarda kan Guanil Siklaz?C ve Sitokeratin 20 düzeylerinin hastalık evresi, prognostik parametreler ve tedaviye yanıtla ilişkisi
The level of Guanyl Cylase-C and Cytokeratin 20 in peripheral blood of Colorectal cancer patients associated with stage, prognostic parameters and reply to therapy therapy
  1. Tez No: 236617
  2. Yazar: MUHAMET AKİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN CAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Guanil Siklaz C (GC-C), sadece normal intestinal mukoza hücrelerinde, primer ve metastatik kolorektal kanserlerde (KRK) eksprese edilir. Bu çalışma, KRK'li hastalarda kan GC-C ve sitokeratin 20 (CK20) mRNA düzeylerinin hastalığın evresi, prognostik parametreler ve tedaviye yanıtla ilişkisini belirlemek amacıyla yapıldıÇalışmaya, KRK tanılı 49 hasta ile 41 sağlıklı kişi alındı. Plazma GC-C ve CK20 mRNA seviyeleri RT-PCR yöntemiyle ölçüldüTüm hastaların ve kontrol grubunun ortalama GC-C ve CK20 değerleri arasında ilişki saptanmadı (p>0.05). Metastatiklerin başlangıç GC-C ve CK20 değerleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı (GC-C; p=0.00, CK20; p=0.143). Kemoterapi sonrası regresyon gözlenenlerde GC-C düzeylerinde azalma (p=0,00), progresyon olanlarda artma (p=0.019) saptandı. CK20; regrese olanlarda başlangıç değerine göre azalmadı (p=0.062), ama progrese olanlarda arttı (p=0.041). Hastaların başlangıç GC-C ile CEA (p>0.05), CK20 ile CEA (p>0.05) ve CA19.9 (p>0.05) değerleri arasında korelasyon saptanmazken sadece GC-C ile CA19.9 (p=0.00) değeri birbiriyle koreleydiRegresyon olanlarda GC-C ile CEA (p=0.00), GC-C ile CA19.9 (p=0.00), CK20 ile CEA (p=0.00), CK20 ile CA19.9 (p=0.00) değerleri birlikte azalış, progresyon olanlarda ise GC-C ile CEA (p=0.00), GC-C ile CA19.9 (p=0.012), CK20 ile CEA (p=0.00) ve CK20 ile CA19.9 (p=0.035) değerleri birlikte artış saptandıSonuç olarak; KRK'de CEA, CA19.9 düzeyleri ile CK20 mRNA, GC-C mRNA'nın tespitinin erken evre hematojen yolla yayılarak progrese olan lezyonların belirlenmesinde kullanılabilir. Böylece erken evre KRK'li hastaların nüks gelişecek olan alt grubu için kür imkânı sağlanabilecektir. Metastatik hastalıkta tedaviye yanıtsız hastaların erken belirlenerek yüksek tedavi maliyetlerinin azaltılması yanı sıra hastalara farklı tedavi seçeneklerinin daha erken uygulanması ile daha etkili tedavilerin uygun zamanda yapılabilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Guanylyl cyclase C (GC-C) is expressed exclusively in normal intestinal mucosal cells, and primary and metastatic colorectal cancers (CRC). This study aims to determine the level of GC-C and Cytokeratin 20 (CK20) in peripheral blood of CRC patients associated with stage, prognostic parameters and reply to therapyIn this study, we included 49 CRC patients and 41 healthy controls with similar age and sex. Plasma GC-C and CK20 levels are measured by RT-PCR methodA correlation between GC-C and CK20 values of all patients and control group could not be detected (p>0.05). Outset GC-C and CK20 values of the metastatic patients were higher in relation to control group (GC-C; p=0.00, CK20; p=0.143). After chemotherapy, a reduction in GC-C levels of the ones who had regression (p=0.00), and an increasement were detected in the ones who had progression (p=0.019). CK20 did not decrease in the regressed ones in relation to outset values (p=0.062), but it increased in progressed ones (p=0.041There were no correlations between the values of outset GC-C and CEA (p>0.05), CK20 and CEA (p>0.05), and CA19.9 (p>0.05), but the values of GC-C and CA19.9 (p=0.00) were correlated. In regressed ones, the values of GC-C and CEA (p=0.00), GC-C and CA19.9 (p=0.00), CK20 and CEA (p=0.00), CK20 and CA19.9 (p=0.00) showed a decrease, and in progressed ones the values of GC-C and CEA (p=0.00), GC-C and CA19.9 (p=0.012), CK20 and CEA (p=0.00) ve CK20 and CA19.9 (p=0.035) showed increasementAs a result, in CRC CEA, CA19.9 levels and CK20 mRNA can be used in detecting the lesions progressed by hematogenous way in early phase. In this way, a cure possibility for subgroup of the patients with CRC, which will be relapse, can be provided. In metastatic illnesses, reducing the treatment costs by early determining of the patients not responding to the treatment, as well as applying the treatments in convenient times by employing different treatment options earlier will be possible.