Kolorektal kanserli hastalarda nötrofil-lenfosit ve platelet-lenfosit oranları ile metastatik lenf nodu oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between neutrophi̇l-lymphocyte / platelet-lymphocyte ratio and metastatic lymph nodes in patients with colorectal cancer
- Tez No: 452329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAHİR ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, nötrofil-lenfosit oranı (NLO), platelet-lenfosit oranı (PLO) ve nötrofil-platelet skorunun (NPS) kolorektal kanserli hastalarda klinik önemini ortaya koymayı; bağımsız prognostik önemini; metastatik lenf nodu, serum CEA düzeyleri gibi prognostik faktörlerle ilişkisini; tedavi takibinde kullanılabilirliğini ve sağ kalım üzerine belirleyici bir faktör olup olmayacağını saptamayı amaçladık. Bu amaçla, Ocak 2011 ile Aralık 2015 yılları arasında GATA Genel Cerrahi kliniğinde kolorektal kanser cerrahisi uygulanmış olan 630 hasta retrospektif olarak araştırıldı. Hastaların demografik özelliklerinin yanında geçirdiği cerrahinin şekli, tümörün yerleşim yeri, ameliyat tarihi, patolojik tanıları, patoloji raporunda metastatik lenf nodu oranları, subserozal yağlı dokudaki tümör depozitleri, TNM skorları, neoadjuvan ve adjuvan kemoradyoterapi alıp almadıkları, rekürrensleri ve tarihleri, hastalıksız ve toplam yaşam süreleri, hastaların operasyon öncesi ASA skoru, operasyon öncesi tam kan sayımları, nötrofil, lökosit ve platelet değerleri tek tek tespit edilerek hazırlanmış olan veri tabanına işlendi. Daha sonra istatistiksel analizleri yapıldı. Yapılan istatiksel çalışma sonucunda kolorektal kanserlerde NLO ile en önemli prognostik faktör olan evre arasında anlamlı bir ilişki olduğu, PLO ile hastalıksız yaşam süresi, toplam yaşam süresi, rekürrens ve nüks arasında istatistiksel bir ilişki olduğu görüldü. Bunula birlikte NPS ile evre, hastalıksız yaşam süresi, toplam yaşam süresi arasında bir istatistiksel bir ilişki olduğu tespit edildi. Hematolojik belirteçlere dayalı NLO, PLO gibi değerler çok ucuz ve hızlı labaratuvar bulguları olsa da tümör tarafından tetiklenen karmaşık immun yanıta sadece bir pencereden bakış sağlamaktadır. Dolayısıyla NLO, PLO ve NPS tek başına bağımsız prognostik bir faktör olarak değerlendirilemez sadece fikir vererek yön gösterici olabilir, diğer faktörlerle birlikte değerlendirildiğinde ek bakış açısı sağlayabilir. Ayrıca literatürde birçok çelişkili sonuçların olduğu bu konu hakkında daha büyük serilerle daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to demonstrate the clinical significance of neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil-platelet Score (NPS) in patients with colorectal cancer and relationship between metastatic lymph nodes, the prognostic factors such as serum CEA levels, the availability of treatment and follow-up. For this purpose, 630 patients which applied with colorectal cancer surgery in GATA General Surgery Clinic between January 2011 December 2015 were evaluated retrospectively. The demographic characteristics of the patients, surgery type, tumor site, surgical history, pathological diagnosis, number of metastatic lymph nodes, tumor deposits in the subserosal fat tissue, TNM scores, neoadjuvant and adjuvant chemoradiotherapy, recurrence and disease-free and overall survival, preoperative ASA score, preoperative complete blood count, neutrophils, white blood cell and platelet values have been committed to the database. Then statistical analyzes were performed. It was found that there is significant correlation between NLR and the stage that most important prognostic factor. PLR was found correlated with disease-free survival, overall survival recurrence and relapse. NPS was found correlated with stage disease free survival and total survival. Hematologic based markers like NLS and PLS are very cheap and quick laboratory findings but they provides only glance through a window though complex immune responses induced by tumor. Therefore, NLR, the PLR and the NPS can not be regarded as an independent prognostic factor alone might just be guiding idea of giving may provide additional perspective when considered together with other factors. Because of the many conflicting results in the literature, there is a need more comprehensive studies with larger series on this topic.