Kronik öksürük nedeni ile müracaat eden hastaların önceki tanı ve tedavileri ile son tanı ve tedavilerinin karşılaştırılması
To compare the diagnosis and treatment regimens of children with chronic cough before and after admission to clinic
- Tez No: 236625
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Respiratuar sistemin major semptomu olan öksürük çocukluk çağında en sık hekime götürülme nedenidir. Kronik öksürüğe neden olan hastalıkların çoğu tedavi edilebilir, bu nedenle öksürüğün tanımlanması ve değerlendirilmesi; altta yatan hastalığın tanısı ve tedavisi için önemlidir. Ancak kronik öksürüğe neden olan hastalığın yetersiz tanımlanması, hastalara uygun olmayan tedavilerin verilmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kronik öksürüğü olan çocukların, kliniğimize müracaat öncesindeki tanı ve tedavileri ile sonrasındaki tanı ve tedavilerinin karşılaştırılmasıdır.Çalışma; 2004 - 2008 yılları arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İzzet Baysal Tıp Fakültesinde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniğine kronik öksürük yakınması ile müracaat eden çocukların dosya kayıtları incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 11.0 programı kullanılmıştır. Sonuçlar ki-kare, t-testi, McNemar testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most frequent reason for medical visits in childhood is cough as the major symptom of the respiratory system. Most of the diseases causing chronic cough could be treatable, thus the characterization and evaluation of cough is important for the diagnosis and treatment of the underlying disease. However inappropriate characterization of underlying disease causes undue treatment of patients. The aim of this study is to compare the diagnosis and treatment regimens of children with chronic cough before and after admission to our clinics.Our study is conducted retrospectively upon children with a history of chronic cough referred to the Department of Pediatrics and the Pediatric Pulmonology Unit of Abant Izzet Baysal University, Izzet Baysal Faculty of Medicine, between 2004 and 2008. A statistical software package (SPSS, version 11) was utilized for statistical analysis of the obtained data. The results were compared with Khi Square, Student-t test and McNemar test. P value