Sol ventrikül disfonksiyonunda koroner sinüsün anatomik değişimi ve NYHA fonksiyonel durum ile ilişkisi
Anatomik alteration of coronary sinus in left ventricular systolic disfunction and relationship with NYHA functional status
- Tez No: 236630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT DAVUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Kalp yetersizliği (KY) günümüzde tüm dünyada yüksek mortalite ve morbidite oranlarıyla önemli bir halk sağlığı sorunudur. Koroner sinüs (KS) ekokardiografide posterior atriyoventriküler olukta bir sonolusen olarak görüntülenebilen tübüler bir yapıdır. Bizim hipotezimize göre bugüne kadar ihmal edilen KS ün anatomik değişimi KY'de remodelling sürecinin bir parçası olabilir. KS' ün anatomik alternasyonunun incelenmesinin sol ventrikül sistolik disfonksiyonunu değerlendirmek için kullanılabilecek ek bir marker olabileceğini düşünüyoruz.Çalışmaya iskemik ya da idiopatik dilate kardiyomyopatisi olan 112 hasta alındı. Yaş ve cinsiyet farkı olmayan 61 sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Heart Failure is a major public health problem worldwide with high mortality and morbidity rates. Coronary sinus is a tubular structure which can be imaged echocardiographically as a sonolucency in the posterior atrioventricular groove. In our hypothesis, echocardiographic assesment of coronary sinus anatomic alteration, which has been ignored, may be part of remodelling process in heart failure. We aimed to evaluate the usefulness of examining the coronary sinus anatomic alteration as an additional surrogate marker in left ventricular systolic dysfunction.We prospectively studied 112 consecutive patients with heart failure and evidence of systolic dysfunction on echocardiographic examination on admission (EF < 40%). Age and gender matched 61 healthy subjects with normal echocardiography were enrolled to the study as control group.