Isparta ilinde tarım ilaçlarının uygun kullanımı ve korunma yöntemleri konusunda bireylerin bilgi, tutum ve davranışları ile tarım ilaçlarının anne sütündeki kalıntı düzeyleri
The analysis of knowledge, attitude and behaviour of individuals about the methods of protection and proper handling of pesticide, and the levels of residue in breast milk in the province of isparta
  1. Tez No: 236633
  2. Yazar: GÜNFERAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN USKUN, DOÇ. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
araştırma elmacılığın ve ilaçlamanın yoğun olarak yapıldığı Eğirdir ve Gelendost ilçelerinde tarım ile uğraşan bireylerin, tarım ilaçlarının doğru kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve anne sütünde tarım ilaçlarının kalıntılarının varlığını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Sosyodemografik özellikleri, bireylerin tarım ilacı kullanımı tutum ve davranışlarını ve tarım ilacı bilgi düzeyini ve anne sütü numunesi alınan kadınların tarım ilacı maruziyet durumlarını belirleyen anketler uygulanarak veriler toplandı. Her anneden 10-30 cc süt alınarak gaz kromotografi cihazında analiz edildi. Araştırma verileri SPSS 15.0 programında değerlendirildi.İlaçlamada aktif çalışan bireylerin(n:136) yaş ortalaması(SD) 37.1(12.5), %55.9' u ilkokul mezunuydu. İlaçlama tutum ve davranış puanı ortalaması(SD) 107.5(15.7), ilaçlama bilgi puanı ortalaması(SD) 7.23(1.78) olarak bulundu. İlaçlama sırasında %71.3'ünün sağlıkla ilgili şikayeti olduğu ve en sık görülen şikayetin baş ağrısı olduğu ( %39.7) belirlendi.Etken (+) grubunda bulunan kadınların %34'ünün (n:17) sütünde dichlorvos kalıntısı bulunduğu belirlendi. Dichlorvos düzeyi ortalaması(SD) 0.10(0.08)(µg/kg) idi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate remnants of agriculturel toxic substances (pesticide etc) in the breast milk and to evaluate individual knowledge, attitude and actions in the Egirdir and Gelendost districts where the most commonly apple produced and pesticide applied.The data were collected by a public survey regarding with sociodemographic status, individual pesticide application, information about pesticides, exposure status of mothers who give milk samples for determination of pesticide. Gas chromatography analysis of 10-30 cc milk was done for each mother. Data were analysed by SPSS 15.0 program.The mean age of idividuals working actively for pesticide applications (n: 136), was 37.1 (12.5) years old and they were graduated from primary school only. The mean point of attitude and actions for pesticide application was 107.5 (15.7), the mean knowledge about pesticide application was 7.23 (1.78). During pesticide application 71.3 % has had a health complaint, and the most common complaint was headache (39.7 %).Dichlorvos was detected in breast milk of 34 % (n: 17) of study group. The mean dichlorvos level was 0.10 (0.08) (ug/kg) SD.