Şanlıurfa bölgesinde yenidoğanlarda gelişimsel kalça displazisi tanısında ultrasonografik tarama çalışmasının etkinliği
The effectivity of ultrasonographic screening on diagnosis of developmental hip dysplasia in sanliurfa region
  1. Tez No: 236634
  2. Yazar: SİNAN ZEHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERDEM IŞIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç : Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yenidoğan bebeklerin ve Sağlık Bakanlığı Şanlıurfa Çocuk hastanesi polikliniklerine başvuran dört haftalıktan büyük altı aylıktan küçük bebeklerin ailelerinin Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) hakkında bilgilendirilmesi bebeklerin kalça incelenmesinde ultrasonografi kullanarak (Graf yöntemi ) Gelişimsel Kalça Displazisinin bölgesel insidansının belirlenmesi ve yanidoğanlarda Gelişimsel Kalça Displazisinin erken teşhisinde ultrasonografi ile yapılan taramanın etkinliğinin belirlenmesidir.Materyal ve Metod : Çalışma Harran Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesinde 28 şubat 2008 ile 28 şubat 2009 tarihleri arasında 4 haftalıktan büyük 6 aylıktan küçük 1127 yenidoğan bebek ile yapıldı. 571(%50.7) kız 556(%49.3) yenidoğan bebeğin kalçası Graf yöntemi ile ultrasonografik olarak değerlendirildi.Bulgular : Ultrasonogarfi yapılan 2254 kalça Graf sınıflandırmasına göre değerlendirildiğinde 1100(%48.8) kalça tip Ia, 758(%33.6) kalça tip Ib, 215(%9.53) kalça tip IIa, 55(%2.4) kalça tip IIb, 51(%2.26) kalça tipIIc, 4(%0.17) kalça tip D ve 71(%3.14) kalça tip III-IV olarak tespit edildi. GKD'li olgularda tespit edilen önemli risk faktörleri; kundak uygulaması %81.6, kız cinsiyet %72.5, ilk bebek olma %46.4, evde doğum %19, pozitif aile hikayesi %14.7, makat geliş %4.2 şeklindeydi. İkiz gebelik, prematürüte ve akraba evliliği ile GKD arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Fizik muayenede bakılan Ortolani testi GKD'li olguların sadece %16.1'inde pozitif olarak değerlendirilirken Barlow testi %15.49 olguda pozitifti. Sezaryen ile doğum GKD için bir risk faktörü oluşturmazken evde doğumlar bir risk olarak ön plan çıkmaktadır. Doğumsal ortopedik bir hastalık bulunan bebeklerde GKD görülme riski ortopedik hastalığa olmayanlara göre anlamlı olarak daha fazla tespit edildi.Literatür değerlendirildiğinde GKD'nin tanısında ulrasonogarfinin fizik muayene yöntemleri ve diğer görüntüleme yöntemlerine göre etkinliği, avantajları ve üstünlüğü ortaya çıkmaktadır.Sonuç : Bütün yenidoğan bebeklere kalça ultrasonografi uygulaması GKD tanısı için tartışmalı bir konudur. Hastalığın bir halk sağlığı problemi olarak karşımıza çıktığı ülkemizde yetersiz ekipman ve yetişmiş eleman eksikliği göz önüne alındığında genel tarama yapılamayan bölgelerde, deneyimli kişiler tarafından yapılan fizik muayene ile risk faktörleri belirlenmiş olgularda kalça ultrasonografisinin uygulanması GKD'ye ilk yaklaşımda alternatif bir yöntem olarak tartışılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction:The aim of this study was to educate parents of the babies about developmental dysplasia of hip that was born in Harran University and 4 weeks to 6 months old babies admitted to Ministry of Health Şanlıurfa Child Hospital, to assess incidence of developmental dysplasia of hip in this region using ultrasonography (Graf Method) and to determine the effectivity of ultrasonography in the early diagnosis of developmenta dysplasia of hip.Materials and Method: Study was performed in Harran University Faculty of Medicine Hospital between 28 February 2008 and 28 February 2009 on 1127 newborn that was older than 4 week and smaller than 6 month. The hips of 571 (50.7 %) female and 556 (49.3 %) male newborns were evaluated with ultrasonography.Results: When ultrasonography performed 2254 hip was classified according to Graf classification; 1100 ( 48.8 %) hip was type I a, 758 (33.6 % ) hip was type I b, 215 (9.53 %) hip was type IIa, 55 (2.4 %) hip was type IIb, 51 (2.26 %) hip was type IIc, 4 ( 0.17 %) hip was type D and 71 (3.14 %) hip was type III-IV. Important risk factors determined in DDH cases were swaddling 81.6 %, female gender 72.5 %, first born 46.4 %, home delivery 19 %, positive family history 14,7 % and breech presentation 4,2 %. No significant relation was found between DDH and multiparity, prematurity and intermarriage. Ortoloani test that was performed during physical examination was positive only in 16.1 % of DDH cases, meanwhile Barlow test was positive in 15,49 % of cases. Caesarean delivery was not a risk factor DDH on the other hand home delivery was taking account as a risk factor. The risk of DDH was higher in the babies that had a congenital orthopaedic disorder than that had not. Ultrasonography was found more effective and advantageous than physical examination and other imaging techniques in the diagnosis of DDH.Conclusion: Ultrasonographic evaluation of the all newborns for diagnosis of DDH is a controversy. As we face with DDH as a public health problem, in our country if you consider the regions that screening cannot be performed because of inadequate equipment and lack of trained personnel,ultrasonography can be discussed as a alternative diagnosis method in the cases that risk factors was determined by physical examination performed by a experienced physicians.