Postmenapozal osteoporozda oksidatif stres,kemik mineral yoğunluğu,kemik yapım ve yıkım belirteçleri ve yaşam kalitesi
Quality of life and it?s relation with biochemical parameters in patients with postmenopausal osteoporosis
- Tez No: 236646
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma, postmenapozal osteoporozlu kadınlarda, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve oksidatif stres belirteçleriyle ilişkisinin araştırılması amacıyla planlandı.Yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran ve postmenapozal osteoporoz tanısı almış olan 44 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunda yaşam kalitesi QUALEFFO-41, serum oksidatif stres düzeyi Erel yöntemi, kemik mineral yoğunluğu dual enerji x-ray absorbsiyometri ölçümüyle belirlendiBulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve beden kitle indeksi açısından anlamlı fark yoktu (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate of health related quality of life and relation with biochemical parameters in women with postmenopausal osteoporosisMethods: This study was conducted at the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatients Clinic of Harran University. Forty-four patients with Postmenopausal osteoporosis and 40 healthy women were included in the study. Quality of life was evaluated by QUALEFFO-41, plasma oxidative stress markers were determined by Erel?s method, bone mineral density was measured by using dual-X-ray absorptiometry (DXAFindings: There were no significant differences between two groups with respect to age and body mass index (BMI) (p > 0.05).