Metabolik sendromlu hastalarda aortun elastik özellikleri ve karotis intima media kalınlığının değerlendirilmesi
Elastic properties of the aorta and carotis intima media thickness in metabolic syndrome
- Tez No: 236647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aortun esnekliğinde azalma aterosklerozun erken evresinde meydana gelir ve kötü prognoz göstergesidir. Metabolik sendrom sık ve artmış kardiyovasküler mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada metabolik sendromu olan ve olmayan olgu gruplarında aortun elastikiyet özellikleri ve karotis intima media kalınlığı ile bunların MetS bileşenleri ile olan ilişkisi araştırıldı.METOD: Ulusal kolesterol eğitim programı üçüncü erişkin tedavi paneli III ölçütlerine göre metabolik sendromu olan (n=52, Grup I) ve olmayan (n=52, Grup II) 104 olgu çalışmaya alındı. Tüm olgularda ekokardiyografik inceleme yapıldı. M-mod ekokardiyografiyle aortun sistolik ve diyastolik çapları ölçüldü, aortun elastik özelliklerinden gerilimi (strain) ve esnekliği (distensibilite) hesaplandı. Karotis intima media kalınlığına B-mod ultrason ile bakıldı.BULGULAR: Yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolü hariç diğer metabolik sendrom komponentleri I'de grup II'ye göre anlamlı derecede daha yüksekti (hepsi için, p0.05).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: Reduction in aortic distensibility occurs early in the atherosclerosis process and carries a poor prognosis. Metabolic syndrome is common and it is associated with increased cardiovascular mortality. In this study, we studied elastic properties of the aorta and carotis intima media thickness in subjects with metabolic syndrome and their relationship with metabolic syndrome components.METHOD: A total of 104 subjects with (n=52, Group I) and without (n=52, Group II) metabolic syndrome were studied. Metabolic syndrome was diagnosed using the NCEP ATP-III criteria. Echocardiographic examination was performed in all subjects. Systolic and diastolic diameters were measured by M-mode echocardiography, and elastic indices (aortic strain and distensibility) were calculated. Carotis intima media was assessed by B-Mode ultrasonography.RESULTS: The components of the metabolic syndrome except high density lipoprotein cholesterol were significantly higher Group I than group II (all of p0.05).