Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda kemik mineral yoğunluğu ve 25-OH-D3'ün oksidatif stres belirteçleri ve serum omentin-1 düzeyleri ile ilişkisi
Postmenopausal osteoporosis women with bone mineral density and 25-OH-D3 oxidative stress statistics and serum omness-1 levels relationship
- Tez No: 448884
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDAĞ BEKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Oksidatif stres ve D3 vitamini eksikliği osteoporoz için önemli risk faktörleridir. Omentin-1' in, osteoblast proliferasyonunu uyardığı, osteoklastları inhibe ettiği ve böylece kemik oluşumu ve resorbsiyonunun dinamik dengesinin korunmasında rol oynadığı gösterilmiştir. Çalışmamızda; postmenopozal osteoporozlu kadınlarda, kemik mineral yoğunluğunun ve 25-hidroksivitamin D3 düzeylerinin, oksidatif stres belirteçleri ve omentin-1 düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Osteoporozu olan ve olmayan postmenopozal kadınlarda; kemik mineral yoğunluğu (BMD), rutin laboratuvar testleri, 25-hidroksivitamin D3, omentin-1, malondialdehit (MDA), protein karbonil ve total antioksidan kapasite (TAS) düzeyleri ölçüldü ve kontrol grubunu oluşturan premenopozal kadınların değerleri ile karşılaştırıldı. Omentin-1 düzeyleri kontrol grubu ile kıyaslandığında yalnızca osteoporozu olan postmenopozlu kadınlarda yüksek bulundu. MDA düzeylerinin her iki postmenopozlu grupta azaldığı, protein karbonil düzeylerinin ise osteoporozu olmayan postmenopozlu grupta arttığı saptandı. TAS ve 25-hidroksivitamin D3 düzeyleri ise gruplar arası bir farklılık göstermedi. Çalışmamızda, postmenopozal osteoporozlu kadınlarda omentin-1 düzeylerini yüksek bulmamız; omentin-1' in postmenopozal osteoporozun patagonezinde rolü olduğunu, fizyolojik kompensasyon ve adaptasyon sonucu serumda arttığını düşündürmektedir. Bu yönüyle yüksek omentin-1 düzeyleri postmenopozal kadınlarda osteoporoz varlığını belirlemede yardımcı olabilir. Ancak, BMD ile arasında bir korelasyonun bulunmaması, omentin-1'in bir BMD göstergesi olarak kullanılamayacağını düşündürmektedir. Bu çalışmaya ait bulguların osteoporozun oluşum mekanizmasına, erken tanısına ve tedavisine yönelik araştırmalara ışık tutabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress and vitamin D3 deficiency are important risk factors for osteoporosis. Omentin-1 has been shown to stimulate proliferation of osteoblasts and to inhibit osteoclasts, and thus preserving the dynamic balance of the bone formation and resorption. In our study; we investigated the relationship of bone mineral density (BMD) and 25-hydroxyvitamin D3 with oxidative stress markers and omentin-1 levels in women with postmenopausal osteoporosis. In postmenopausal women with and without osteoporosis and patients in control group; BMD, routine laboratory tests, 25-hydroxyvitamin D3, omentin-1, malondialdehyde (MDA), protein carbonyl and total antioxidant capacity (TAS) levels were compared. Omentin-1 levels of the women with postmenopausal osteoporosis were found higher than control group. We found that MDA levels decreased in both postmenopausal groups and protein carbonyl levels increased in postmenopausal group without osteoporosis.The levels of TAS and 25-hydroxyvitamin D3 did not show any differences between the groups. We thought that omentin-1 plays a role in the pathogenesis of postmenopausal osteoporosis and its increased for physiological compensation and adaptation in serum since omentin-1 levels were higher in women with postmenopausal osteoporosis in our study. In this aspects, high levels of omentin-1 may be helpful in determining the presence of osteoporosis in postmenopausal women. However, the absence of a correlation between omentin-1 and BMD suggests that omentin-1 can not be used as a BMD marker. We think that the findings of this study may contribute the mechanisms of formation, early detection and treatment research of osteoporosis.