Babesiosisli koyunlarda serum proteinlerinin elektroforetik incelenmesi
Electrophoretic examination of serum protein fraction of sheep with babesiosis
- Tez No: 236651
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizde hayvanlarda genellikle büyük ekonomik kayıplara neden olan Babesiosis önemli bir sağlık problemidir. Bu çalışma Van yöresindeki koyunlarda görülen Babesiosis hastalığının serum protein fraksiyonları üzerine yaptığı etkileri araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmada, canlı materyal olarak Babesiosis hastalığına yakalanmış 1.5?2 yaş arası toplam 36 Akkaraman koyun (hasta grup) kullanıldı. Hasta koyunlar tedavi edilerek tedavi sonrası grubu oluşturuldu. 20 sağlıklı Akkaraman ırkı koyun ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Vena jugularis'den usulüne uygun olarak alınan kan örneklerinin serumları ayrıldı ve elektroforez işlemine kadar derin dondurucuda bekletildi. Total protein düzeyleri Biüret metodu, protein elektroforezi ise selüloz asetat kartları kullanarak tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Babesiosis is an important health problem in our country which usually brings on large economic losts in animals. In the present study, the effects of sheep babesiosis on the serum protein fractions were investigated in Van region. In this research, 36 Akkaraman sheep with babesiosis (infected group) between the age of 1.5?2 were used a living material. Infected sheeps were cured to make up infected group (BG). 20 healthy Akkaraman sheep (control group) were used. Serums were seperated from the blood samples taken from vena jugularis and kept in deepfreeze (-20°C) until electrophoretical analysis. The levels of total proteins were determined by Biuret Method and electrophoresis were performed by cellulose acetate technique. The levels of TP (p0.05) as statisticaly.