Diyarbakır yöresinde koyunlarda Babesia ovis'in serolojik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Babesia ovis in sheep using serological and molecular methods in the Di̇yarbakir region
  1. Tez No: 878710
  2. Yazar: MEHMET BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAYİ ÖZÜBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Babesia ovis'in neden olduğu babesiosis, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerinde koyunlarda yaygın olarak görülen, özellikle Rhipicephalus bursa türü kenelerin baskın olduğu bölgelerde, ateş, anemi, sarılık ve hemoglobinüri gibi semptomların yanı sıra, yüksek ölüm oranlarına neden olan mevsimsel bir hastalıktır. Türkiye'de B. ovis'in prevelansını ortaya koyan mikroskobik, serolojik ve moleküler yöntemlerin kullanıldığı çok sayıda epidemiyolojik çalışma yapılmıştır. Ancak, önceki çalışmalarda B. ovis'in moleküler ve serolojik birleşik tespiti aynı çalışmada kullanılmamıştır. Bu çalışmada, nested PCR ve indirekt ELISA kombine kullanılmasıyla Diyarbakır yöresindeki koyunlarda B. ovis'in epidemiyolojisi üzerine güncel ve kapsamlı verilerin sağlanması amaçlanmıştır. Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında Diyarbakır iline bağlı Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar ve Sur ilçelerinde rastgele seçilen 12 işletmede bulunan 414 adet koyundan EDTA'lı ve serum tüplerine kan örnekleri alınmıştır. Örnek alınan koyunların yaş, alındığı odak ve tarih bilgileri ilgili protokole kaydedilmiştir. Moleküler prevelans için örneklerde B. ovis DNA'sının varlığı 18S ribosomal RNA (rRNA) geni hedeflenerek nested PCR ile amplifiye edilmiş ve 414 koyunun 8'inde (%1,9) pozitiflik saptanmıştır. Seroloprevalansı prevalansı belirlemek için enfekte eritrositlerin sitoplazmasında bol miktarda bulunduğu bilinen B. ovis-SA1 (BoSA1) immun reaktif protein kullanılmıştır. iELISA testi ile incelenen 414 serum örneğinin 248'i (%59.9) anti-B. ovis antikorları yönünden pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Babesiosis caused by Babesia ovis is a seasonal disease widely prevalent among sheep in various geographical regions of Turkiye, particularly in areas dominated by the tick species Rhipicephalus bursa, leading to high mortality rates along with symptoms such as fever, anemia, jaundice, and hemoglobinuria. Numerous epidemiological studies have been conducted in Turkiye to determine the prevalence of B. ovis using microscopic, serological, and molecular methods. However, in previous studies, the combined detection of B. ovis through both molecular and serological methods has not been utilized in the same study. In this study, the aim was to provide current and comprehensive data on the epidemiology of B. ovis in sheep in the Diyarbakır region by using a combination of nested PCR and indirect ELISA. Blood samples were collected from 414 sheep in 12 randomly selected farms in the Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar and Sur districts of Diyarbakır province between April and July 2023. Information regarding the age, location of sampling, and date of collection for each sampled sheep was recorded according to the relevant protocol. For molecular prevalence, the presence of B. ovis DNA in the samples was amplified using nested PCR targeting the 18S ribosomal RNA (rRNA) gene, and positivity was detected in 8 out of 414 sheep (1.9%). To determine seroprevalence, the B. ovis-SA1 (BoSA1) immunoreactive protein, known to be abundant in the cytoplasm of infected erythrocytes, was used. Among the 414 serum samples examined using iELISA, 248 (59.9%) were found to be positive for anti-B. ovis antibodies.